Endoluminal coils for interventional MRI procedures
MRG prosedürleri için vücut boşluklarına girebilen sargılar
  1. Tez No: 275084
  2. Yazar: V. NİKOLAY VİSKUŞENKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında MRG gözetiminde girişimsel prosedürlerin gerçekleştirilebilmesi için vücut boşluklarına girebilen sargılar üretilmiştir. İlk olarak serviks kanseri tedavisinde kullanılmak üzere iki kanallı endoservikal manyetik rezonans (MR) sargısı tasarlanmıştır. Bu sargı brakiterapi aplikatörünün içine (onun asli fonksiyonlarını etkilemeden) yerleştirilmiştir ve böylelikle yüksek doz hızlı brakitherapy yöntemi kullanılarak yapılan serviks kanseri tedavileri için yüksek çözünürlükte MR görüntüleri sağlamıştır. Bu görüntüler daha doğru radyasyon doz hesaplamalarının yapılmasında kullanılmıştır. Bu sargının performansı fantom deneyleriyle test edilmiş ve sargının doğru bir şekilde çalıştığı gösterilmiştir.İkinci olarak, Atrial Fibrilasyon (AF) hastalığının MRG kılavuzluğunda gerçekleştirilebilmesi için MRG kılavuz teli ve MR elektrofizyoloji (EF) ölçüm kateteri geliştirilmiştir. Geliştirilen MRG kılavuz teli piyasada yaygın olarak kullanılan kardiovasküler kılavuz telleriyle benzer mekanik özellikler taşımakta ve kalbin yüksek çözünürlükte MR görüntülerinin alınmasını sağlamaktadır. Geliştirilen MR EF ölçüm kateteri MR cihazı çalışıyorken kalbin yüksek çözünürlükte görüntülenmesini ve aynı anda kalbin içinden temiz bir EKG sinyalinin elde edilebilmesini sağlamaktadır. Bu kateterlerin içine yerleştirilen sargısız anten sayesinde bu kateterler vücut içerisinde navige edilebilmektedir. Bu kateterler Radyo Frekans (RF) ablasyonu gibi karmaşık girişimsel MRG prosedürleri için de kullanılabilir. Bu kateterlerin performansları insan modeli deneyleriyle test edilmiş ve bu kateterlerin doğru bir şekilde çalıştıkları gösterilmiştir.Özetle, bu iki yeni teknoloji serviks kanseri ve AF hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynayabilir ve girişimsel MRG'nin gelişmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
In this study we designed endoluminal magnetic resonance imaging (MRI) coils to be used for interventional procedures under the guidance of MRI. The first coil we developed is a two-channel endocervical coil for the treatment of cervical cancer. The coil was embedded into the brachytherapy applicator without interfering with its functions. It provides magnetic resonance (MR) images of the cervix with high signal-to-noise ratio (SNR) that is required for a more accurate radiation dose calculation in the treatment of cervical cancer with high dose rate brachytherapy (HDRB). The performance of this coil was tested with phantom experiments and the results proved that the design worked properly.Second, we developed an MRI guidewire and an MR EP catheter for the treatment of atrial fibrillation (AF). The MRI guidewire had similar mechanical properties with the common cardiovascular guidewires and it was proved successful in obtaining high SNR images of the heart. The MR EP catheter could also provide high SNR images as well as clean intracardiac electrocardiogram (IECG) signal during the MR scan. Due to the loopless antenna embedded inside both of these catheters, they could be navigated in the body under the MRI. They may be used to guide complex interventional procedures such as RF ablation. The performance of these catheters was tested and confirmed with in vitro experiments.To sum up, these two technologies can play a significant role in the treatment of cervical cancer and AF as well as contributing to the development of interventional MRI.