Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin iş doyumu ve örgütsel gereksinimlerine ilişkin bir inceleme
  1. Tez No: 27510
  2. Yazar: ÖZGÜL YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER ARGON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET İş doyumu her meslekte çok önemlidir. Ancak sağ- lık ile ilgili dallarda iş doyumu daha da önemli olmak¬ tadır. Sağlık alanında hastane nüfusunun büyük bir bölü¬ münü oluşturan ve günün 24 saati hizmet veren hemşire¬ lerde iş doyumu son derece önem kazanmaktadır. İğ doyum- suzluğunun işe devamsızlık, işten ayrılma gibi örgütsel bazı olumsuz sonuçlarının yanında hemşirenin hastaya ve¬ receği kapsamlı hasta bakımının kalitesini etkileyerek iş performansınında azalmasına neden olmaktadır. İş do¬ yumunu etkileyen etmenlerin çok fazla olması nedeniyle bu çalışma örgütsel gereksinimlerin saptanması ve iş do¬ yumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve hemşirelerin yönetimsel bazı öğelere ilişkin görüş ve düşüncelerini saptamak amacı ile yapılmıştır. Bu. çalışmada Ege Üniversitesi Uygulama ve Araş¬ tırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin tümü (n»740) araştırma evrenini, bu evrenden ulaşılabilen 450 hemşi¬ renin tümü araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırma tanımlayıcı, kısmen analitik, kesit- sel bir çalışma olarak.yapılmıştır. Araştırmanın verile¬ ri hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini, örgütsel gereksinimlerini ve örgüte bağlılık düzeylerini içeren134 bir anket formu uygulanarak elde edilmiştir. Gülten încir tarafından geliştirilen ve'bir.ça¬ lışmada kullanılan, çalışanların doyum düzeylerini ve örgüte bağlılıkları araştırması soru kağıdı hemşirelere bir kez uygulanmıştır. Araştırmada veriler, yüzdelik he¬ sapları, varyans analizi ve t testi kullanılarak değer¬ lendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular değerlendiril¬ diğinde, hemşirelerin iş doyum düzeylerinin düşük oldu-* ğu, takdir edilme (3.93)t bilgi edinme (3.75), yapılmaya değer bir işi olduğuna inanma' (3.36), yükselme olanağı (3.27), kişinin saygınlığına, değerine verilen önem ge¬ reksinimi (3.15) ilk beş sırada önemli gereksinim olarak saptanmıştır. Takdir edilmenin iş doyum düzeyini etkile» di&i, eğitim düzeyi yükseldikçe iş doyum düzeyini** d© yükseldiği, hemşirelerin yaşları ve çalışma yılları art¬ tıkça, doyum düzeylerininde arttığı, sorumlu olarak ça¬ lışan hemşirelerin işlerinden daha doyumlu oldukları gözlenmiştir. Bu sonuçların bir kısmı ilgili literatürü desteklerken, diğer bir kısmı da farklılık göstermiştir* Bu bilgiler ışığında, hemşirelerin çalışmalarının, hemşire müdürlüğünce değerlendirilerek, çalışanları tak¬ dir eden, çeşitli sorumluluklar veren bir yönetim poli¬ tikası önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY job satisfaction is an important subject in every profession. However, it is even more important in health care professions. In nursing, which composes a big portion of health care professionals in hospitals, and which provides 24 hours of service, it becomes prominent. job dissatisfaction leads to an indirect decrease in the quality of patient care, and to some contradictory results in management such as retention, absenteeism, There have been many factors that effect job satisfaction such as education, age, managment style. Relatively, this study has been conducted to determine nurses» managemen- tal needs, to examine its effects on their job satisfac tion, and to identify their opinions about some manage- mental factors. The population of this study (n«*?40) work in the Ege University Hospital, and the sample is composed of 450 nurses. The study was designed as descriptive and analytic study. The data was collected by a questionnairre which examined those details;, the sample's socio- demographic characteristics, its managemental needs and the degree136 of their loyality to the institution. The data has been examined by the statistical tests.of T teat and Variance analysis. The results demonstrated that nurses were expe riencing job dissatisfaction. It was determined that they identified wive important needs as follows $ approval from managers (3.93), better communication with managers (3.75)» belief on carrying out a worthwhile job (3o36), career advancements (3.27), and respect from* manager© (3.15). It was found that approval from managers effects job satisfaction highly. Besides there was a correlation between job satisfaction and nurses' training levels. Graduate nurses felt more satisfaction then the other levels of nurses. Likewise, there was another correlation between working years and job satisfaction, that nurses who were on the job longer, experienced more satisfaction. In addition it was found out that nurses who work as supervisors felt satisfaction with their work. The results showed interaction with some literature whereas controdiction with others. As a result, it is recommended that nursing depart ments in hospitals should follow a management style in which nurses» performance are approved and respensibili- ties are shared.