Genetic and epigenetic evaluation of the candidate genes in human hepatocellular carcinomas
İnsan hepatoselüler karsinomalarındaki aday genlerin genetik ve epigenetik olarak incelenmesi
- Tez No: 275100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. CAN AKÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Hepatoselüler karsinoma (HK) dünya çapında, diğer kanser türleri arasında 5. en yaygın kanser türü ve 3. en yaygın kanser ilişkili ölüm sebebi olarak sınıflandırılabilir. HK ayrıca en yaygın karaciğer kanseri tipidir. Hepatokarsinojeneziz çok adımlı bir süreçtir ve bu süreç bugüne kadar tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, hepatokarsinojenezizde rol oynayabilecek aday genler ve moleküler yolaklar genetik ve epigenetik bakımdan değerlendirilmiştir.RAS/RAF/MAPK yolağı genetik bakımdan incelenmiş ve HK hücre hatlarında, MEK1 (MAP2K1), MEK2 (MAP2K2), ERK1 (MAPK3), ERK2 (MAPK1) ve PTPN11 (SHP2) genlerinde hiçbir mutasyon saptanmamıştır.TP53 yolağı karaciğer karsinojenezizinde genel bir inaktivasyon hedefidir. Analizimiz MDM2-SNP309 G aleli varlığının, somatik TP53 mutasyonları varlığı ile ters orantılı olduğunu göstermiştir. Bu bulgu, MDM2-SNP309 G alel varlığnın fonksiyonel olarak TP53 mutasyonlarının yerini alabileceğini ve etiyolojik faktörlere ek olarak, HK yaygınlık farklılıklarının bir kısmından sorumlu olabileceğini düşündürmektedir.SIP1 geninin epigenetik olarak susturulmuş olmasıyla beraber, bu genin karaciğer tümörlerinde normal karaciğer dokusuna göre düşük mRNA ve protein ifade seviyesine sahip olması, SIP1 geninin potensiyel bir tümör baskılayıcı gen olabileceğini işaret etmektedir. Başka kanser türlerinde önceki yayımlanmış çalışmalarla uyumlu olarak, bizim sonuçlarımıza göre PTPRD geni ifadesinin epigenetik olarak baskılandığı ve mutasyona uğradığı karaciğer tümörlerinde ilk kez gösterilmiştir. Çalışmamız, diğer aday genler arasında, FBXL11, TUBA3C, TPTE2, IQSEC1, MIPOL1, CHUK, MCL1, MAGI-2 ve PTPRCAP genlerinin hepatokarsinojenezizde rol oynadığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the fifth most-common cancer and the third most common cause of cancer related mortality worldwide. HCC is also the most common type of liver cancer. Hepatocarcinogenesis is a multistep process that is not completely understood until today. In this study, we genetically and epigenetically evaluated candidate genes and molecular pathways which may act in hepatocarcinogenesis.The RAS/RAF/MAPK pathway was genetically investigated and no mutation was described in HCC cell lines for the genes MEK1 (MAP2K1), MEK2 (MAP2K2), ERK1 (MAPK3), ERK2 (MAPK1) and PTPN11 (SHP2).TP53 pathway is also a common target for inactivation during liver carcinogenesis. Our analysis indicated that the presence of the MDM2-SNP309 G allele is inversely associated with the presence of somatic TP53 mutations. This finding suggests that the MDM2-SNP309 G allele may functionally replace TP53 mutations, and in addition to known etiological factors, may be partly responsible for differential HCC prevalence.Epigenetic silencing of SIP1 gene in HCC together with its reduced mRNA and protein level in tumors relative to normal liver tissue indicated SIP1 as a potential tumor suppressor role. Inconsistent with previously published findings in other types of cancers, our results showed for the first time that PTPRD gene is epigenetically downregulated and mutated in liver cancers. Among other candidates our results suggest; FBXL11, TUBA3C, TPTE2, IQSEC1, MIPOL1, CHUK, MCL1, MAGI-2 and PTPRCAP genes are involved in hepatocarcinogenesis.