Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların bireysel bakımları ile ilgili bilgi gereksinimlerinin saptanması
Determination of information requirments concerning the individual care of patients whit chronic renal failure
  1. Tez No: 27513
  2. Yazar: HATİCE TEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
94 V.3. ÖZET Bu araştırma kronik böbrek yetmezliği olan has taların bireysel bakımları ile ilgili bilgi gereksi nimlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Numune Hastanesi dahiliye kliniği ve heroodializ ünitesinde tedavi görmekte olan 60 hasta üzerinde yapılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak hazırlanan anket formu hastalara araş tırmacının kendisi tarafından tek tek görüşülerek uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarının istatistiksel olarak değerlendirilmesinde yüzdelik hesapları ve Kolmogrov-Simirnov testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, hastala rın büyük bir kısmının hastalık belirtilerini önem semeyerek hastaneye geç dönemde baş vurdukları, tek rarlı hastaneye yatma deneyimi yaşadıkları, hasta lıklarının adını ve hastalıklarının diğer organları etkilediğini bildikleri saptanmıştır. Hastaların diyet uygulamasında, diyet dışındaki besinleri alma isteği, besin ve sıvı miktarını ayar- layamama gibi güçlükler yaşadıkları, diyete uymama sonucunda gelişebilecek sorunlar hakkında yeterli bilgilerinin olmadığı, günlük kan basıncı ve kilo takibi yapılması gerektiğini bildikleri halde bunu yeterince uygulayamadıkları saptanmıştır. Bunun yanısıra hastaların kullandıkları ilaçla rın adını, günlük dozunu, etkisi ve yan etkisini, yan etki ortaya çıktığı zaman yapılacakları tam ola rak bilmedikleri ve uzun süreli ilaç kullanmaktan, ilacın kötü tadı ve kokusundan dolayı bıkkınlık duy-95 dukları, ilaçların pahalı olması nedeniyle ilaç al makta güçlük yaşadıkları belirlenmiştir. Hastaların hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan kaşıntı, anemi, kemik ağrıları ve kramplar gibi ya kınmalara yönelik etkin başetraeler geliştiremedikle ri, yalnızca fistül bakımı ve korunması konusunda yeterince doğru bilgiye sahip oldukları, hastalıkla rı nedeniyle iş kaybı ve ekonomik kayıplar yaşadık ları, ulaşım, aile ilişkileri, cinsel yaşam, tanı- testlerle ilgili ve duygusal olarak güçlükler yaşa dıkları saptanmıştır. Hastaların büyük bir kısmının hastalıkları hak kında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadıkları, hastaların bir kısmı hastalığın nedeni, tedavinin şekli, süresi, progrozu konusunda bilgi isteminde bulunurken bir kısmının da hastalık hakkında öğren mek istedikleri bir şey olmadığını ifade ettikleri saptanmıştır. Hastalar hastalıkları hakkında hekim ve hemşirelerin yaptığı açıklamalardan hemşirelerin açıklamalarını daha fazla oranda yeterli buldukları nı ifade etmişlerdir. Araştırmamızda elde edilen bulgulara dayanıla rak, kronik böbrek yetmezliği tanısı olan hastaların bireysel bakımları ile ilgili bilgi gereksinimleri nin karşılanmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
96 DETERMINATION OF INFORMATION REQUIRMENTS CONCERNING THE INDIVIDUAL CARE OF PATIENTS WHIT CHRONIC RENAL FAILURE SUMMARY This investigation has been made with the aim of determining the information requirements concerning the individual care of patients with chronic renal f ai lure. The investigation was carried out on 60 patients under treatment in the Internal Diseases clinics and hemodialysis units of the Cumhuriyet University Hos pital and Numune Hospital in Sivas. The inquiry form prepared by the investigator was distributed to all the patients during personal interviews and all the patients filled in the forms. Percentage evaluation and Kolmogorov-Smirnov test were used in the statistical evaluation of the research results. As a result of the evaluation of the data, it has been established that a great majority of the patients underestimated the symptoms of the disease and were late in applying to the hospital, experienced repeated hospitalization but knew the name of the disease and its effects on the other organs. It has been established in the dietary practice that the patients had a desire to take other foods excluded in the diet, faced difficulties in adjusting the amount of food and liquids, had an97 insufficent knowledge about the problems to arise as a result of not keeping the diet and did not have daily blood pressure and weight controlled sufficiently despite their knowledge of such a requirement. It has also been established that the patients did not definitely know the names, daily dosages, effects and side effects of the drugs they used, what to do when side effects occurred and felt uneasy using drugs for a long times because of unpleasant taste and smell and met with difficulties in buying these drugs because they were expensive. The patients were not able to cope with complaints such as itching, anemia, bone pains and cramps arising from their disease only had sufficient knowledge about fistule care and protection, were faced with loss of work and economic losses due to their illness and experienced sentimental difficulties in transportation, family relations, sexual lives and diagnoses and tests. It has been determined that a great majority of the patients had no sufficient knowledge about their illness, some asked for information about the cause of the disease, type, duration and prognosis of therapy while others expressed that there was nothing they wished to be informed about the disease. The patients expressed that the explanations mode by the nurses about the disease were more satisfactory than those mode by the medical doctors.