Yenidoğan ünitesine yatan bebek annelerinin hemşirelik bakım gereksinimleri
Nursing requirements of mothers of newborns hospitalized in the neonatal unit
  1. Tez No: 27514
  2. Yazar: EMİNE ALTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİRDEVS ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
62 V.3. ÖZET Araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmet leri Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Üni tesine yatan bebek annelerinin hemşirelik bakım ge reksinimlerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ola rak planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen anket formu araştırmacı tarafından yenidoğan ünitesine ya tan bebek annelerine uygulanmıştır. Araştırma sonuç larının istatistiksel olarak değerlendirilmesinde yüzdelik ve ki-kare önemlilik testleri kullanılmış tır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda; annelerin yenidoğan ünitesine kabul aşamasında yoğun olarak üzüntü ve bebeğin durumunu merak etme/endişelenme duyguları yaşadıkları, birdeh fazla tanısı olan be bek annelerinde, sağlık personelinin yaptığı açıkla malar sonucunda ümit/güven duyma durumunun arttığı, bunun yanısıra açıklama yapılmayan annelerde kaybet me korkusunun arttığı saptanmıştır. Bu aşamada anne lerin bebeğin durumuna ilişkin bilgi gereksinimi ol duğu, yattığı süre içinde ise yine“bebeğin iyi bakım aldığından emin olma, bebeğin tedavisi-bakımı ile ilgili bilgi alma, bebeğin durumuna ilişkin bil gi alma”gibi gereksinimleri önemsedikleri belirlen miştir. Ayrıca annelerin eğitim düzeyleri arttıkça sağlık personelinden bilgi alma gereksinimini“çok önemli”buldukları, saptanmıştır. Vücut ağırlığı dü şük olan bebek annelerinde bakıma katılma ve ziyaret etme gereksinimlerini önemli bulma oranlarının daha az olduğu saptanmıştır. Ayrıca, postpartum dönemde olan annelerin kendi sağlıklarına ilişkin çoğunlukla63 fiziksel sorunlar yaşadıkları ve tüm annelerin be bekleri hastanede kaldığı süre içinde akraba/yakın larından destek aldıkları belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
64 NURSING REQUIREMENTS OF MOTHERS OF NEWBORNS HOSPITALIZED IN THE NEONATAL UNIT SUMMARY This investigation was made with the aim of determining the nursing requirements of mothers of newborns hospitalized in the Neonatal Unit of the Cumhuriyet Univer9 i ty Hospital. The inguiry form prepared for collecting data from the mothers of newborns hospitalized in the Neonatal Unit was used. Percentage and chi-square significance tests were used in the statistical analysis of the investigation results. As a result of the evaluation of the data, it has been established that the mothers were anxious and concerned with their newborns upon hospitalization in the Neonatal Unit, were relieved of their anxietes upon the explanations of the medical personnel in the case of newborns with more than one diagnosis, gained hope but mothers not enlightened feared loss of their newborns. It was also observed that, in this stage, mothers required information about the condition of their newborns and attached importance to being assured of good care of their newborns during hospitalization, information about their treatment and care and state of their newborns. Furthermore, it was noted that in cases of mothers with higher educational levels, the information given by the medical personnel was considered as very important. Mothers of newborns with lower body weights were rated to attach a65 lesser importance to participation in the care of newborns and information about their state. It was also observed that the mothers generally had physical problems during the postpartum period and all were supported by their relatives during the hospitalization of their newborns. Recommendations have been made in the light of data obtained from the investigation made.