Pazar bilgisi, rekabet istihbaratı ve teknoloji istihbaratının uluslararası pazarlar açısından önemi: Konya'da tarım makinaları imalatı ve ihracat yapan işletmeler üzerine araştırma
Importance of market information, competition intelligence and technology intelligence for international markets: A research on agricultural machinery manufacturing and exporting enterprises in Konya
  1. Tez No: 755849
  2. Yazar: BAYRAM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı firmaların rekabet istihbaratı, teknoloji istihbaratı ve ihracat pazar bilgisi kullanım düzeylerini belirlemek ve istihbarat kullanımın düzeyinin hangi faktörlere bağlı olarak farklılaştığını ortaya koymaktır ve bunların kullanımının firmalar için önemini açığa çıkarmaktır. Araştırmanın amacına uygun olarak çalışmanın veri seti toplanmasında nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya'da tarım makineleri imalatı ve ihracatı yapan firmalar oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni büyük olmadığı için örneklem yöntemine gidilmemiştir. Verilerin analiz edilmesinin ardından elde edilen bulgular; firmaların faaliyette bulunduğu sektöre göre ihracat pazar bilgisi, rekabet istihbaratı ve teknoloji istihbaratı arasında da farklılaşma bulunmamaktadır. firmaların faaliyette bulunduğu süre ile ihracat pazar bilgisi, rekabet istihbaratı ve teknoloji istihbaratı arasında farklılaşma bulunmaması olmuştur. Diğer bir sonuç ise; firmaların istihbarat tecrübesi ile rekabet istihbaratı ve teknoloji istihbaratı düzeyleri arasında bir farklılaşma bulunmamaktadır. Fakat firmaların istihbarat tecrübesi ile ihracat pazar bilgisi arasında bir farklılaşma bulunmaktadır. Bunun yanında rekabet istihbaratının artmasının teknoloji istihbaratını geliştirdiğini, ihracat pazar bilgisinin artması ile teknoloji istihbaratı donanımına sahip olmak istediği, ihracat pazar bilgisi arttıkça teknoloji istihbaratını daha çok kullanarak ihracat pazar bilgisi arttıkça firmaların performansının arttığı sonuçlarına da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the competitive intelligence, technology intelligence and export market information usage levels of companies and to reveal the factors that differentiate the level of intelligence use and to reveal the importance of their use for companies. In accordance with the purpose of the research, the survey technique, one of the quantitative research methods, was used to collect the data set of the study. The universe of the research consists of companies that manufacture and export agricultural machinery in Konya. Since the population of the study was not large, the sampling method was not used. Findings obtained after the analysis of the data; There is no differentiation between export market information, competitive intelligence and technology intelligence according to the sector in which the companies operate. There was no differentiation between the period of operation of the companies and export market information, competitive intelligence and technology intelligence. Another result is; There is no difference between the intelligence experience of the firms and the levels of competitive intelligence and technology intelligence. However, there is a differentiation between the intelligence experience of the firms and the export market knowledge. In addition, it has been concluded that the increase in competitive intelligence improves technology intelligence, the increase in export market information and the desire to have technology intelligence equipment, the more the export market knowledge increases, the more technology intelligence is used and the performance of companies increases as export market information increases.