Farklı firmalarca imalatı gerçekleştirilen pnömatik ekim makinalarının üretim tekniği, malzeme ve işçilik açısından karşılaştırılması
This is vesearch about the pnevmatic sowing machines, which are producing by some different componies, by the types of production technologies, materials and use of working power
  1. Tez No: 84739
  2. Yazar: İSKENDER ÇARMIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
II ÖZET FARKLİ FİRMALARCA İMALATI GERÇEKLEŞTİRİLEN PNÖMATİK EKİM MAKİNELERİNİN, ÜRETİM TEKNİĞİ, MALZEME VE İŞÇİLİK AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İskender ÇARMIK Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bülent EKER 1999 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Prof. Dr. Bülent EKER Jüri: Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ Trakya bölgesinde çok değişik tarım makinesi imalatı yapan işletme bulunmaktadır. Bu işletmeler içinde fabrika özelliğini taşıyan üç işletme ele ?ılınmış, bu işletmelerde imalatı yapılan pnömatik ekim makinesi imalat açısından incelenerek iyi ve kötü yönleri ile birbirine göre kıyaslamaları yapılmıştır. Bunun yanında ele alınan işletmelerde imalat idaresi, tesis planlaması, yönetim şekilleri ve fabrika yerleşim düzenlen de birbirleri ile karalaştırılmıştır. İş akış diyagramı, malzeme kullanımı ve makinelerin teknik özellikleri de ayrıca değerlendirilmiştir. Sonuçta bu üç işletmede imalatı yapılan pnömatik ekim makineleri yanı sıra diğer imalat tiplerinde de teknolojik sistemlerin kullanımının son derece az olduğu görülmüştür. İyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY THIS İS A RESEARCH ABAUT THE PNEUMATIC SOWING MACHINES, WHICH ARE PRODUCING BY SOME DIFFERENT COMPANIES, BY THE TYPES OF PRODUCTION TECHNOLOGIES, MATERIALS AND THE USE OF WORKING POWER İskender ÇARMIK Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Agricultural Machinery Trakya University The Institute of Natural Sciences Agricultural Machinery Mainscience Section Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bülent EKER 1999 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury: Prof. Dr. Bülent EKER Jury: Prof. Dr. Lokman DELİBAŞ There are several compaines who are producing different kinds of «gricultural machines in Trakya Regoin. There of these companies, which have some properties of being a plant has been reserched and the pneumatic sowing machines which are produced by tehese companies have been examined by their production technologies and compaired by teheir better and worse ways. In the other way, the production management, plant planning, management kinds and plant lay-outs are compaired of examined companies. The work-flow iilgorithms, use of these examinations, the use of new technologic systems have been found too less, neither in the pneumatic sowing machinesi nor in the other production types of these compaines and some improving advises have been informed.