Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of the care needs of mothers of a newborn in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 314342
  2. Yazar: AYŞEGÜL UNUTKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, YYBÜ'de bebeği yatan annelerin bakım gereksinimlerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Çalışma kapsamına, Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin YYBÜ'de bebeği tedavi gören 122 anne alınmıştır.Araştırmanın verileri, annelerin tanıtıcı bilgilerini ve doğum sonu bakım gereksinimlerini içeren ?YYBÜ'de Bebeği Yatan Annelerin Bakım Gereksinimlerini Belirlemeye Yönelik Anket Formu? kullanılarak 26 Aralık 2011-30 Mart 2012 tarihleri arasında toplanmıştır.Elde edilen veriler, SPSS for Windows 11.0 paket programında; Pearson ki-kare, Fisher Kesin ki-kare ve Likelihood Ratio testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak sayı ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Ayrıca, anlamlı farklılık olanlara ait iki oran karşılaştırmaları için MINITAB 13.0 paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This was a descriptive study that aimed to determine the care needs of mothers of a newborn in the Neonatal Intensive Care Unit.A total of 122 mothers whose newborn children were being treated in the NICU unit of Mersin Maternity and Children's Hospital included.The data were collected between December 26 2011- March 30th 2012 by using ?Questionnaire Form for Determining the Care Needs of Mothers with a Newborn in the NICU? which consisted the personal information and care needs of the participating mothers.The data were analyzed with SPSS for Windows 11.0 software package, Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Test, and Likelihood Ratio Test were used. Numbers and percentage values were taken as descriptive statistics. In addition, MINITAB 13.0 software package was used to compare the two variables that were found to be statistically significant.