Farklı sulama programlarının fasulye verimine ve su tüketimine etkisi
Effect of different irrigation programs on bean yield and water use
  1. Tez No: 275176
  2. Yazar: YAVUZ ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Konya İli Derebucak İlçesinde 2009 yıllında yürütülmüştür. Çalışmada, 2 farklı lateral aralığı (45 ve 90 cm) ve 2 farklı sulama aralığı (7 ve 14 gün) koşullarında tam ve %50 kısıntılı sulama uygulamalarının fasulye dane verimine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, en yüksek dane verimi 4320 kg/ha ile 45 cm lateral aralığında 7 günde bir tam sulama uygulanan konudan (S1=L1A1T1) elde edilmiştir. Deneme konuları içerisinde, sulama suyunun en etkin kullanıldığı konu, 1.61 kg/m3 ile, lateral aralığının 45 ve 90 cm olarak planlandığı ve 7 günde bir kısıntılı sulama suyu uygulanan S2 ve S6 konularında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Derebucak province of Konya in 2009 year. In this study, two different lateral spacing(45 and 90 cm) and two different irrigation intervals (7 and 14 day) conditions, effects of full and %50 deficit irrigation on dry bean yield were investigated. According to results obtained from this study, highest grain yield was obtained to be 4320 kg/ha from full-irrigated treatment in 45 cm lateral spacing and 7-day irrigation interval conditions. It was determined that irrigation water use efficient is highest with value of 1.61 kg/m3 in 45 and 90 cm lateral spacing and 7-day irrigation interval conditions.