Kent merkezinde yaya ve taşıt ulaşım alanlarının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi; Konya örneği
A study on pedestrian and vehicle transportation areas in city centre in terms of landscape architecture; The instance of Konya
  1. Tez No: 275185
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ÖZTÜRK KURTASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kentlerde en yoğun kullanım alanını kent merkezleri oluşturur. Bütün ulaşım sistemleri bu noktada toplanmaktadır. Özellikle kent merkezinde taşıt ulaşımını ön planda tutan tasarım kararları ile yayaların kesintisiz erişimi sınırlanmaktadır. Bunun yanı sıra ulaşım alanlarında kullanıcılar için fonksiyonel ve estetik açıdan büyük önem taşıyan peyzaj düzenlemeleri de göz ardı edilmektedir.Yapılan araştırmada, kent merkezinde yaya ve taşıt ulaşım alanlarında peyzaj mimarlığı açısından fonksiyonel ve estetik yönden yapılan yanlışlıkların belirlenerek çözüm önerilerinin üretilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, kent merkezindeki ulaşım alanlarının peyzaj düzenlemesi ile ilişkisi irdelenmiştir. Buna yönelik ulaşım alanlarındaki peyzaj kullanım ögelerinin, mekan organizasyonu, ekoloji, rekreasyon ve güvenlik başlıklarını içeren fonksiyonel ve estetik açıdan önemleri üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular, Konya kent merkezi Alaaddin Tepesi Çevresi taşıt ulaşım alanı ve Zafer Bölgesi yaya ulaşım alanı örneğinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
City centres generate the highly used area in cities. All of the transport systems are gathered at this point. Especially with the decision of design that attach importance to vehicle transportation in city centre, the incessant access of pedestrians is limited. Furthermore, landscape regulations which have great importance both functionally and aestethically on transportation areas are ignored, as well.In the study, it is aimed at generating suggestions on the solution by defining functional and aesthetic mistakes on pedestrian and transportation areas in city centre in terms of landscape architecture. In the study, the relationship between pedestrian and vehicle transportation areas which take place in city centres and landscape regulations is examined. Related to this, the functional and aesthetic importance of the usage of landscape elements in pedestrian-vehicle transportation areas that covers site organisation, ecology, recreation and safety is emphasized. The finding got is stated in the example of vehicle transportation area in Alaaddin and pedestrian transportation area in Zafer in Konya city centre .