İdeal topolojik uzaylarda NA-I-sürekli fonksiyonlar
NA-I-continuous functions in ideal topological spaces
- Tez No: 275211
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde na-sürekli fonksiyonları inceledik. İkinci bölümde; ideal topolojik uzayları göz önüne aldık ve üçüncü bölümde kullandığımız bazı tanım ve özellikleri verdik. Ayrıca lokal fonksiyonun tanımını ve özelliklerini inceledik.Üçüncü bölümde ise ideal topolojik uzaylarda na-I-sürekli fonksiyonlar adını verdiğimiz yeni bir süreklilik çeşidini tanımladık. Bilinen diğer süreklilik çeşitleriyle karşılaştırılmasını yaptık ve bu süreklilik çeşidinin yerini tespit ettik. Ayrıca ideal topolojik uzaylarda süper-I-sürekli fonksiyon, I-?-irresolute fonksiyon, semi str.na-I-sürekli fonksiyon gibi yeni tanımlar ve bu yeni tanımları kullanarak yeni bir karakterizasyon elde ettik.
Özet (Çeviri)
Our study consist of three sections. In first section we investigated na-continuous functions. In second section we considered the ideal topological spaces and we gave some definitions and properties which we used in three section. We also investigated defination and properties of local functions. In third section we defined a new type of continuity in ideal topological spaces named na-I-continuous functions. We compared it with other known type of continuity and we localized this type of continuity.Also we gave some new definitions like super-I-continuous functions, I-?-irresolute functions, semi-str.na-I-continuous functions and using this new definitions we gave a new characterization.