Balıkesir ve Gönen ovaları sulama sistemlerinin performanslarının incelenmesi
Investigation of the performances of Balikesir and Gönen plain irrigation systems
  1. Tez No: 275256
  2. Yazar: TOLGA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL İRTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
21. yüzyılda, doğal kaynaklar insanoğlu tarafından artan nüfusla birlikte hızla tüketilmektedir. Bu nedenle bu yüzyılın en büyük sorunu su ve gıda yetersizliği olacaktır. Çok büyük yatırım ve işgücü ile inşa edilen sulama şebekelerinin hayati önem taşıyan tarım sektörüne en verimli şekilde hizmet edebilmesi için kullanılan suyun israf edilmeden optimum şekilde değerlendirilmesi gereklidir.Bu çalışmada, Balıkesir ilinde yer alan Balıkesir ve Gönen Ovaları Sulamaları ele alınmıştır. Birinci bölümde su ve sulamanın önemi belirtilmiş, ikinci bölümde sulama ve sulama sistemleri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde materyal ve metot açıklanmış, dördüncü bölümde Balıkesir Ovası Sulaması ve Gönen Ovası Sulaması hakkında genel olarak bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde Balıkesir Ovası Sulamasının altıncı bölümde ise Gönen Ovası Sulamasının 2005-2009 yıllarındaki verileri doğrusal regresyon analizi yöntemiyle değerlendirilmiş, işletme sırasında karşılaşılan sorunlar ve sulama randımanı irdelenmiş, sulamaların planlama aşaması ile uygulama aşaması karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuç ve önerilere yedinci bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural sources have been consumed fastly by humanbeing with increasing population in 21st century. For this reason, the most important problem in this century will be insuffient water and food. It is required to utilize water in an optimum way without wasting in order irrigation network which is constructed with huge amount of investment and labour force to serve with the best productive manner at agriculture sector that is strongly important for life.In this study, Balıkesir and Gönen Plain Irrigations which are situated in Balıkesir city have been investigated. In the first chapter, the importance of water and irrigation has been determined and in the second chapter, general information about irrigation and irrigation network has been given. In the third chapter, material and method has been explained and in the fourth chapter, general information about Balıkesir Plain Irrigation and Gönen Plain Irrigation has been given. In the fifth chapter, data of Balıkesir Plain Irrigation and in the sixth chapter, data of Gönen Plain Irrigation between the years 2005-2009 have been evaluated using linear regression analysis method, the problems occured during management and irrigation outputs have been scrutinized, the planning phase of irrigation and the application phase have been compared. Obtained results and suggestions have been expressed in the seventh chapter.