Soğuk depoculukta, depolama süresini etkileyen parametrelerin analizi
An analysis of parameters affecting storage time in cold storage
  1. Tez No: 275258
  2. Yazar: GÜLENAY ALEVAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER YALÇIN, YRD. DOÇ. DR. SEMİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Soğutma sanayinde sıcaklık ve nem kontrolü büyük önem taşımaktadır.Laboratuar ortamında yapılan çalışmalar maliyet artışı ve zaman kaybına nedenolduğu için bilgisayar destekli analiz programları ile bu sorunun çözülmesiamaçlanmaktadır.Bu çalışmada, deney ortamında içi boş bir soğuk hava deposu kullanılaraksıcaklık, nem ve hava dolanım hız verileri ile bilgisayar destekli analiz programıölçüm sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Soğuk hava deposu ortamsıcaklığından set aralık değeri olan 275.15 [K] ile 272.95 [K]' e inilip sıcaklık, hız venem değerleri datalogger kullanılarak alınmıştır. Bilgisayar destekli analiz içinöncelikle hava akışının olacağı kabin Solidworks programında modellenmiş ve ağyapısı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Tüm deney şartlarıhesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) hava akış simülasyon yazılım programızamana bağlı olarak tanımlanıp deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonunda deneyile yazılım programı arasında yakınsama görülmüştür. Sonuçların yakınsamasındandolayı 3 farklı fan hızı içinde HAD programı çalıştırılmıştır. Kabin içindeki hız vebasınç dağılımları akış çizgileri, vektörler ve eş büyüklük eğrileri şeklinde grafikolarak gösterilmiştir. Alınan sıcaklık, basınç ve hız değerleri yorumlanmıştır.Bu deneye paralel yürütülen diğer uygulamada ise mevsim sebzelerindenyeşil yapraklı sebzelerden ıspanak ve marul materyal olarak kullanılmıştır. Belli birsüre ozona maruz bırakılmış şebeke suyu ile sebzeler yıkanarak örnekler +2oC'liksoğuk hava deposunda 14 gün depolanmıştır. Depolama süresince parametreölçümleri, yanı sıra 0, 2, 7, 14 üncü günlerde alınan örneklerde mikrobiyolojik veduyusal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temperature and humidity control are vital in the cooling industry. Aslaboratory works cause increased costs and loss of time, the study aims at solvingthis problem by computer-aided analysis software.This study has aimed to compare the temperature, humidity, and aircirculationrate data with computer-aided analysis software measurement resultsusing an empty cold room in an experimental environment. The cold roomtemperature has been dropped to the set range value of 275.15 [K] to 272.95 [K] andtemperature, rate and humidity values have been obtained using a datalogger. Forcomputer-aided analysis, first, the cabin where the airflow will occur has beenmodeled in the Solidworks software and the network structure has been formed usinga finite elements method. All experimental conditions have been defined timedependentlyby the Computational Fluid Dynamics (CFD) airflow simulationsoftware and compared with the experiment results. A convergence has been seenbetween the experiment and the software. CFD software has been started under 3different fan rates due to the convergence of the results. Rate and pressuredistributions inside the cabin have been shown in a graph with flow lines, vectors,and isosize curves. The obtained temperature, pressure, and rate values have beeninterpreted.In another application conducted in parallel to this experiment, spinach andlettuce, both seasonal and green-leaf vegetables, have been used as materials.Samples have been washed by tap water by ozone for a certain period of time andthen stored for 14 days in a +2oC cold room. During storage, parametermeasurements have been made as well as microbiological and sensory analyses insamples collected on the 0, 2, 7, 14th days.