Helezon elevatörlerin helisel yapraklarının soğuk çekme ile imalatı ve analizi
The producing spiral elevators helicoid flights by cold forming and analysis of this process
  1. Tez No: 275259
  2. Yazar: KUBİLAY TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada tahıl transportasyonu, silolara malzeme yüklenmesi gibi birçok zirai ve ticari kullanım alanına sahip olan helezonların üretimini gerçekleştiren makinelerin ilk örnekleri, çalışma prensipleri ve bu makinelerde soğuk çekme yöntemi ile çelik bir saçın helisoide dönüştürülmesi esnasında, çelik sacda oluşan deformasyonu incelemek için yapılan analiz konu alınmıştır. Bu incelemeler yapılırken ?Sonlu Elemanlar Yöntemi?ni esas alan bir saç şekillendirme analiz ve mühendislik programından faydalanılmıştır.Analiz sonuçlarının daha gerçekçi olabilmesi açısından sonlu elemanlar ağ yapısının daha sık modellenmesi, daha farklı ve detaylı bir mühendislik programı kullanılması önemlidir. Ancak bu parametreler analiz süresini oldukça uzatacaktır.Sonuç olarak önerilir ki; Eklerde verilen patentlerde mucitlerin, makinelerin çalışma prensipleri hakkındaki savları ile bu çalışmada belirlediğimiz parametrelerin ve boyutların dikkate alınması ile yapılacak analizler makinenin tasarımı bakımından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of the stress distrubution in the steel plate that being created during the cold forming process of the screw conveyors which have many cases of useage like loading the materials to the scilos,transporting the bulk materials..etc.; early models of this machines and their working fundamentals are being examined. This review is being done by an analysis and advanced engineering applications program that?s benefiting from“Finite Element Method”.Modeling more fine mesh, using different and beter engineering programmes are important to have more realistic analysis results. but these parameters make the analysis process longer.Finally it?s suggested that; it will be useful for conception of the machine, to take into consideration the thesis of the inventors? in the patents that is given at the end of this study, and the parameters and dimensions that we decided for this study.