Serbest ve immobilize beyaz çürükçül funguslar ile fluoren'in biyodegradasyonu
Biodegradation of fluorene by free and immobilized white rot fungi
  1. Tez No: 275301
  2. Yazar: HATİCE ARDAĞ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN PAZARLIOĞLU, DOÇ. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, beyaz çürükçül funguslardan, Trametes versicolor, Trametes trogii, Pleurotus ostreatus(1), Pleurotus ostreatus (2), Ganoderma carnasum'un glukoz içeren çalkalamalı ortamlarda, fluoreni yıkabilme yetenekleri araştırıldı. Kültür ortamındaki fluoren konsantrasyonu değişimi HPLC ile izlendi. Yıkımı en iyi gerçekleştiren organizmanın Pleurotus ostreatus (2) olduğu saptandı. Daha sonra biyodegradasyon şartları optimize edildi. Pleurotus ostreatus (2) farklı taşıyıcılar üzerine (politiren foam, Amberlite XAD-7, Amberlite XAD-2000, ponza, kum) immobilize edilerek, fluoren degradasyonu için en iyi taşıyıcı seçildi ve immobilizasyon şartları optimize edildi.Fluoren, immobilize Pleurotus ostreatus (2) tarafından kesikli çalkalamalı reaktörde yıkıma uğratıldı. Maksimum fluoren degradasyon seviyesi 89,16% olarak belirlendi. Fluorenin dolgu yatak reaktöründeki kesikli yıkımı çalışıldı. Maksimum fluoren yıkım seviyesi 82,46 % olarak tespit edildi. Hazırlanan kesikli dolgu yatak reaktöründe iki farklı sentetik atık su kullanılarak fluoren degradasyonu çalışıldı. Bu çalışmalar sırasında, tüm örneklerde Lakkaz ve MnP enzim aktiviteleri izlendi. Biyodegradasyonun sonuncu günündeki tüm örnekler GC-MS ve FT-IR'de analiz edildi, herhangi bir yıkım ürününe rastlanmadı. Sonuç olarak immobilize Pleurotus ostreatus (2) ile fluoren başarılı bir şekilde biyolojik giderime uğratılabildi.
Özet (Çeviri)
In this present work; sub-tropical white rot fungi, Trametes versicolor, Trametes trogii, Pleurotus ostreatus (1), Pleurotus ostreatus (2), Ganoderma carnasum were investigated for theirs ability to degrade fluorene in the mediums containing glucose in batch systems and determined very good degrader (Pleurotus ostreatus (2)). Biodegradation conditions were optimized. The fungus Pleurotus ostreatus (2) was immobilized in several carrier matrices: polystyrene foam, Amberlite XAD-7, Amberlite XAD-2000, pumice particles, sand and then selected matrice was used as a biosorbent for degradating fluorene. And, immobilization conditions were optimized.Fluorene was degraded by immobilized Pleurotus ostreatus (2) in Stirred batch and Packed bed bioreactor. The maximum fluorene degradation level was 89.16%. Degradation of fluorene in a packed bed bioreactor was also studied in a recycled batch system. Eventually, the maximum fluorene degradation level was 82.46%. Then still in this system, two different synthetically concocted waste waters containing fluorene were also used. Laccase and MnP enzyme activities were measured in this study for all samples. Metabolites were analysed GC-MS and FT-IR at the end of the biodegradation. It was concluded that immobilized Pleurotus ostreatus in a packed bed bioreactor could potentially be used for the biodegradation of fluorene in wastewater.It was concluded that immobilized Pleurotus ostreatus (2) achieved the biodegradation of fluorene.