Everzol red tekstil boyarmaddesinin serbest ve immobilize coprinus plicatilis ile biyojik gideriminin araştırılması
Investigation of everzol red textile dye biyodegradation by free and immobilized coprinus plicatilis
  1. Tez No: 376187
  2. Yazar: MERVE CANPOLAT TOPUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ARDAĞ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; özellikle boyarmadde ve tekstil endüstrisi işletmeleri tarafından kullanılan ve bu işletmelerden çevreye bırakılan atık su içerisindeki önemli kirlilik faktörü olan sentetik boyarmaddelerin düşük maliyetle ve kısa sürede biyolojik olarak arıtılmasının araştırılmasıdır. Bu amaçla, Trametes versicolor, Pleurotus ostreatus, Coprinus plicatilis beyaz çürükçül fungusları tarafından Everzol Red 3BS boyarmaddesinin biyolojik giderimi araştırılmıştır. Kültür ortamındaki boyarmadde konsantrasyonu değişimi spektrofotometre ile izlendi. En iyi biyolojik giderimi Coprinus plicatilis beyaz çürükçül fungusunun gerçekleştirdiği tespit edildi. Daha sonra aspartik asit, glisin, arginin aminoasitlerinin boyarmadde giderimi üzerine etkisi araştırıldı. Aminoasit etkisine bakıldığında, aspartik asit bulunan ortamda en iyi giderim elde edilmiştir. Coprinus plicatilis farklı taşıyıcılar üzerine (Amberlite XAD-7, kum, jelâtin, kaolin, kaliks[4]aren, p-tert bütilkalisks[4]aren) immobilize edilerek, Everzol Red 3BS boyarmaddesi için en iyi taşıyıcı seçildi. Amberlit XAD-7 ile immobilize edilmiş Coprinus plicatilis tarafından boyarmaddenin tamamı degrade edildi. Biyodegradasyon sonuncu günündeki tüm örnekler FT-IR? de analiz edildi. İmmobilize Coprinus plicatilis ile Everzol Red 3BS başarılı bir şekilde biyolojik giderime uğratılabildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the biological treatment of synthetic dyes, at a low cost and in the shortest possible time, which are used expecially dye and textile industries and are an important polluting agent in the waste water dumped into the environment by these industries. In this present work; sub-tropical white rot fungi, Trametes versicolor, Pleurotus ostreatus, Coprinus plicatilis were investigated for theirs ability to degrade Everzol Red 3BS and determined very good degrader (Coprinus plicatilis). Effects of aminoacids (glycine, aspartic acid, arginine) was investigated on the removal of direct blue 15 by Coprinus plicatilis. The results showed that increasing aminoacids concentration decreased the removal of Everzol Red 3BS. The fungus Coprinus plicatilis was immobilized in several carrier matrices: Amberlite XAD-7, sand, kaolin, gelatin, kalix[4]aren, p-tert kalix[4]aren and then selected matrice was used as a biosorbent for degradating Everzol Red 3BS. Immobilized organisms with Amberlit removed 100% of 10.0 mg L?1 within 23 hours in batch system. There was an attempt to identify metabolites via FT-IR at the end of the decolorization. It was concluded that immobilized Coprinus plicatilis achieved the biodegradation of Everzol Red 3BS.