Nepeta cadmea boıss. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic investigation on nepeta cadmea boiss
- Tez No: 621111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma kapsamında, Lamiaceae familyasında yer alan ve ülkemizde endemik olan Nepeta cadmea Boiss. bitkisi üzerinde farmakognozik açıdan incelemeler yapılması amaçlanmaktadır. Çalışma materyallerimiz olan N. cadmea bitkisinin toprak üstü kısımlarından hazırlanan metanollü ekstrenin, fenolik bileşikler açısından, tarafımızca geliştirilen ters faz YPSK yöntemi ile kalitatif ve kantitatif analizleri gerçekleştirilmiştir. Ekstre içerisinde rozmarinik asit başta olmak üzere klorojenik asit ve kafeik asit varlığı saptanmış ve bu bileşiklerin miktar tayinleri yapılmıştır. N.cadmea Boiss bitkisinin toprak üstü kısımlarının metanollü ekstresinin çeşitli çözücü sistemlerinde İTK analizleri yapılarak, içerdikleri etken madde grupları araştırılmıştır. İTK analizleri doğrultusunda en uygun çözücü sistemleri seçilerek çalışmamızın özgünlüğüne önemli ölçüde katkı sağlayan YPİTK analizleri yapılmıştır. İTK ve YPİTK analiz verilerinin YPSK analiz verileri ile paralel olduğu görülmüştür. N.cadmea Boiss. bitkisinin toprak üstü kısımlarının metanollü ekstresinin antidiyabetik potansiyeli in vitro olarak test edilmiştir. Alfa-glukozidaz ve alfa-amilaz enzim inibitör aktivite testleri ile antidiyabetik potansiyeli tayin edilmiştir. Hesaplanan % inhibisyon değerlerine göre ekstrenin önemli ölçüde antidiyabetik etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Nepeta cadmea Boiss. which is a endemic plant in our country and member of Lamiaceae, is aimed to investigate in the field of pharmacognosy Methanol extract of aerial parts of N.cadmea Boiss. plant, is examined as qualitative and quantitatively for phenolic compounds, by using reverse phase HPLC method developed by us. In the extract, tremendous amount of rosmarinic acid together with chlorogenic acid and caffeic acid are detected and quantified. Methanol extract of aerial parts of N.cadmea Boiss is analysed by TLC to determine active compound groups. As a result of TLC analysis, optimal solvent systems are determined and HPTLC analysis are carried out, that contributed originality of our study. TLC and HPTLC analysis results are parallel with HPLC results. Methanol extract of aerial parts of N.cadmea Boiss. plant is investigated in-vitro for antidiabetic potential. Alpha-glucosidase and alpha-amilase enzyme inhibitor activity tests are used to determine antidiabetic potential. Considering % inhibition values, antidiabetic activity of the extract is thought to be promising.