İletken tekstil yüzeylerinde elektromanyetik kalkanlama özelliğinin araştırılması
A research about electromagnetic (em) shileding efficiency of conductive textile surfaces
- Tez No: 275310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA PALAMUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı; elektriksel bakımdan iletken özellikli tekstil yüzeyleri üretilip, bu tekstil yüzeylerinin örgü sıklığı, örgü tipi ve kumaşların kat sayıları değiştirilerek iletken yüzeyin elektromanyetik kalkanlama (istenmeyen elektromanyetik etkilerden korunma amaçlı) özelliğini nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır.Bu çalışmada, öncelikle pamuk ipliği ile çeşitli incelikte olan bakır, çelik ve gümüş telleri katlanarak katlamalı iplik elde edilmiştir. Daha sonra üretilen bu ipliklerden dokuma ve örme kumaşlar iletken yüzeyler elde edilerek elektromanyetik dalgalara karşı kalkanlayıcı kumaş olarak kullanılması hedeflenmiştir. Elektromanyetik kalkanlama etkinliği ölçümleri Pamukkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özek ve Doç.Dr. Ceyhun Karpuz tarafından tasarlanan ölçüm düzeneğinde gerçekleştirilmiştir.Ölçüm düzeneği spectrum analizör, RF sinyal jeneratörü, dual bantta çalışan iki anten ve dışarıdan gelebilecek etkilere karşı ekranlanmış ölçüm kutusundan oluşmaktadır.Ölçümlerde kullanılan iletkenin cinsi, iletkenin inceliği, tekstil yüzeylerinin örgüleri, kullanılan ipliklerin numarasının değişmesi ve üretilen tekstil yüzeyinin sıklığının değişmesi elektromanyetik kalkanlama özelliğini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this work is producing conductive textile surfaces, searching electromagnetic shielding property of these textile surfaces and then evaluate the influence of textile constructional parameters on the electromagnetic shielding property of these textile surfaces.In this work, various fineness of copper, steel and silver wires and cotton yarn are used in doubled yarn form. And then doubled yarns are used to make knitted and woven fabrics. Electromagnetic shielding measurements were carried out using the specially designed measurement set that is designed by Asst.Prof. Dr. Ahmet Özek and Assoc.Prof. Dr. Ceyhun Karpuz from Electric-Electronic Engineering Department of Pamukkale University. Measurement set is a two room measurement unit, consisting a spectrum analyzer, a RF signal generator, and two dual band antennas.It is seen that influential parameters on the electromagnetic shielding property of fabrics are fineness of conductive wire, structural differences of textile surface, such as yarn thickness, tightness of knitted and woven surfaces.