Azaserin-sıçan modelinde asetilsalisilik asitin ekzokrin pankreas asinar hücreleri üzerindeki etkisinin ve serbest ile proteine bağlı tiyol değerlerinin araştırılması
Investigation of the effects of acetylsalicylic acid on the exocrin pancreatic acinar cells and on the free and protein bound thiol levels in rats treated with azaserine
- Tez No: 275319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YILDIZ, PROF. DR. HAYDAR ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Onkoloji, Biology, Histology and Embryology, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kanser, çağımızda insan hayatını büyük ölçüde tehdit eden önemli bir hastalıktır. Kanserin oluşumu, yayılması ve önlenmesi için birçok deneysel, klinik ve epidemiyolojik araştırmalar yapılmıştır. Önceden yapılmış çalışmalarda asetilsalisilik asitin gastrointestinal sistemdeki neoplastik değişimler üzerinde kimyasal koruyucu etkilerinin varolabileceği belirtilmiştir.Çalışmamızda azaserin sıçan-modelinde asetilsalisilik asitin (ASA), ekzokrin pankreas ve serbest ?SH ile proteine bağlı ?SH konsantrasyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Azaserin uygulamasının neden olduğu kanserogenesizin hücresel sülfidril içeriklerinin değişip değişmediği ve/veya ASA uygulaması sonucu hücresel sülfidril içeriğinin önemli bir şekilde etkilenip etkilenmediğini ortaya çıkarmak için ASA ve azaserin uygulanmış sıçanlarda serbest ?SH ile proteine bağlı ?SH değerlerinin değişimleri saptanmıştır.Azaserin enjekte edilmiş sıçanlarda asetilsalisilik asitin düşük (200 ppm) ve yüksek (400 ppm) dozajlarının kısa (6 ay) ve uzun (12 ay) süreli etkileri incelenmiştir. Azaserin-sıçan modelinde oluşturulan pankreatik atipik asinar hücre fokus (AAHF) miktar, hacim ve çaplarında, asetilsalisilik asit uygulaması sonucunda bir azalma meydana geldiği görülmüştür.Elde edilen sonuçlara göre ortalama fokus çapları (mm) 6 aylık periyotta şu şekildedir; azaserin (0,164 ? 0,002), azaserin ASA200 ppm (0,135 ? 0,004) azaserin ASA 400 ppm (0,149 ? 0,007), aynı parametredeki değerler 12 aylık periyotta şu şekildedir; azaserin (0,252 ? 0,020), azaserin ASA200 ppm (0,197 ? 0,022) azaserin ASA 400 ppm (0,154 ?? 0,016).-SH içeriğindeki değişimler karaciğer, pankreas ve böbrekte belirlenmiştir. Diğer dokular ile karşılaştırıldığı zaman karaciğerin en yüksek serbest ve proteine bağlı -SH değerlerini içerdiği gözlendi.Elde ettiğimiz histolojik ve biyokimyasal bulgular yapılan önceki çalışmaları destekler niteliktedir. Sonuç olarak asetilsalisilik asitin, azaserin-sıçan modelinde ekzokrin pankreas asinar hücrelerinde meydana getirilen neoplastik değişimler üzerinde önleyici etkisi olduğunu öne sürmek mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a significant disease which threatens the lives of people in this century. A significant number of experimental, clinical, and epidemiological investigations were carried out concerning the initation, and propogation of cancer. In previous studies it was indicated that there might be a protective effect of acetylsalicylic acid (ASA) on neoplastic changes in the gastrointestinal systems.The aim of this study was to investigate the effects ASA on the exocrin pancreatic acinar cells in rats treated with azaserine. The changes in free- and protein bound-SH levels were also determined in ASA and azaserine exposed rats to find out if cellular sulfhydryl contents change significantly during azaserine induced carcinogenesis and/or ASA treatment significantly effects the cellular sulfhydryl content.We investigated the effects low (200 ppm) and high (400 ppm) dosage of ASA on rats treated with azaserine in short ( 6 months) and long (12 months) term periods. Results have shown that the number of pancreatic atypical acinar cell foci, the diameter and the volume decreases with application of ASA on the azaserine-rat model.According to the results the mean foci diameters (mm) in 6 months period were as the following; azaserine (0,164 ? 0,002), azaserine ASA200 ppm (0,135 ? 0,004) azaserine ASA 400 ppm (0,149 ? 0,007). The values for the same parameter obtained over the 12 months period were as the following; azaserine (0,252 ? 0,020), azaserine ASA 200 ppm (0,197 ? 0,022) azaserine ASA 400 ppm (0,154 ?? 0,016).Changes in sulfhydryl contents were determined in the liver, the pancreas and in the kidney. It was observed that the liver contained the highest free and protein bound ?SH levels compared to other tissues.Histological and Biochemical findings which we obtained in our study are in accord with the previous studies. In conclusion, it is possible to suggest that ASA might be chemopreventive agent for pancreatic neoplastic development.