Azaserin'in sıçan karaciğer ve pankreas hücrelerinde nukleusa etkisinin ışık mikroskobunda incelenmesi
  1. Tez No: 78297
  2. Yazar: HÜLYA AĞIRDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Kanser hücrenin nukleusunun hastalığıdır. Çevresindeki normal dokulara göre farklı sitolojik özellikler ve çoğalma davranışları gösteren hücreler kanser hücreleridir. Araştırmamızın amacı, azaserin enjekte edilmiş sıçanların karaciğer ve pankreas hücrelerinde prekanseröz lezyonları ve yağ asitlerinin bu lezyonların oluşumuna etkisi ni ışık mikroskobunda incelemektir. Araştırmamızda outbred dişi Wistar albino sıçanlar, on dört günlük olunca hafta da bir kez intraperitoneal olarak bir doz ( sıçan vücut ağırlığına göre 30 mg/kg ) taze % 0.9 NaCl solüsyonunda eritilmiş azaserin, sonuç konsantrasyonu 3 mg/kg olacak şe kilde enjekte edildi. Bu işlem üç hafta devam etti. Sıçanlar, laktasyon devrinin bitimin de ( yirmi bir gün ) gruplara ayrıldı. Bu gruplar ; I ( n=10 ) Kontrol Grubu 1 ( İşlem görmeyen kontrol sıçanları ), II ( n=10 ) Kontrol Grubu 2 ( % 20 Oleik asit oram % 71.03 olan bitkisel yağ ile beslenmiş grup ), III ( n=10 ) Azaserin enjekte edilmiş grup, IV ( n=10 ) Azaserin enjekte edilmiş ve % 20 Oleik asit oram % 71.03 olan bit kisel yağ ile beslenmiş grup. Sıçanlar on, on sekiz ve yirmi altı haftalık periyodlarda eter ile bayıltıldı. Vücut ağırlıkları kaydedildi. Karaciğer ve pankreas otopsi ile çıkarıldı, ağırlıkları tartıldı. Dokuların farklı bölgelerinden parçalar alındı, fiksatiflere konuldu. Parafine gömülen parçalardan, döner mikrotomu ile 5 um' luk kesitler alındı, hematoksilen-eozin ile bo yandı ve ışık mikroskobunda incelenerek, gereken bölgelerden fotoğraflar çekildi. Elde edilen sonuçlar Kruskal-Wallis One- Way Anova testi ile karşılaştırıldı. İkili kıyaslamalarda Scheffe testi uygulandı. Karaciğer ve pankreas hücrelerinde ; makronukleuslar, çıkıntılı ve değişmiş nukleuslar, hiperkromazi, hücresel ve nuklear pleomorfizm, anormal mitoz bölün meler gibi kanser hücrelerine özgü özellikler bulundu. Ayrıca pankreasda asidofilik ve bazofılik atipikal asinar hücre fokusları görüldü. Sonuç olarak, bulgularımız, azaserin enjeksiyonu ile belirlediğimiz periyod larda pankreas dokusunda incelenen bölgelerde lezyonların başladığını gösterdi. Ayrı ca bu lezyonların karaciğer dokusuna da yayıldığını ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cancer is a disease of the cell nucleus. Cancer cells are show different etiological features and proliferative behaviors from the surrounding normal tissues. The aim of our investigation was to examine the precancerous lesions in the liver and pancreas cells of azaserine-injected rats and the effect of fatty acids in the formation of these lesions by light microscopy. In our study, outbred female Wistary albino rats when fourteen-days-old, were given a single weekly intraperitoneal (30 mg/kg body weight ) dose of azaserine for three weeks, dissolved in freshly 0.9 % NaCl solution to a final concentration of 3 mg/kg on the day of injection. The pups were then returned to their respective dams and allowed to continue suckling until 21 days of age. Rats were divided into groups as below ; I ( n=10 ) Control rats 1 ( untreated ), II ( n=10 ) Control rats 2 ( 20 % w/w oleic acid rates were 71.03 % from vegetable oil ), III( n=10 ) Azaserine- initiated rats, IV ( n=T0 ) Azaserine-initiated rats and 20 % w/w oleic acid rates were 71.03 % from vegetable oil. The rats were fainted with ether at ten, eighteen and twenty-six weekly periods. The weight of body was recorded. The entire rat liver and pancreas was excised at autopsy. The wet weight of each liver and pancreas was recorded. The fragments were cut from different sections in the both tissues and these fragments were put inside the fixatives ( Bouin, Carnoy, 10 % Formalin ). From the fragments embedded in paraffin, slices were cut at 5 um on a Rotary microtome, stained with haematoxylin-eosine and examined by a light microscope. Photographs were taken from the necessary regions. Results were compared with Kruskal-Wallis One- Way Anova and Scheffe test. In the liver and pancreas cells were shown macronuclei, prominent nuclei, bizarre nuclei, hyperkromazi, pleomorphic nuclei and pleomorphic cells, abnormal mitosis, as proper features of cancer cells. In addition, acidophilic and basophilic atypical acinar cell foci were found in the pancreatic tissue. As a result, our findings were shown to started of lesion in the pancreatic cells of azaserine-induced rats at the determined periods. In addition, this lesions were revealed to invasion the liver.