Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesinde TSE EN: ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistemi Uygulama Önerisi
Mustafa Kemal University Health Application And Research Hospital TSE EN: ISO 9001: 2000 Quality Management System Application Proposal
- Tez No: 275339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde, kuruluşlar hızla gelişen teknolojik gelişmelere, değişen ekonomik koşullara ayak uydurabilme ve kaliteli hizmet verme adına çalışmalarını hızla sürdürmektedir. Bu amaçla vizyonları ve misyonları çerçevesinde yönetim sistemlerini sistematik olarak ele almak ve iyileştirmek için ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistemini bir araç olarak seçerler.Sağlık hizmetleri veren kuruluşlar için ise uygulamaya konulan bu kalite yönetim sistemi günden güne önem arz etmeye başlamıştır. Hızla artan rekabet koşulları ve açılan her yeni sağlık kuruluşu hizmette kalite faktörünün etkilerini artırmıştır.Bu çalışmada ele alınan kalite yönetim sistemi, bir organizasyonu kalite bakımından idare ve kontrol için gerekli olan yönetim sistemidir. Çalışmada, sağlık hizmetleri veren kuruluşların rekabet koşullarını sağlaması ve gelişmelerden olumsuz etkilenmemesi için sağlık hizmetlerinin uygulanmasında önemli bir yer alan kalite yönetim sistemi çalışmaları üzerinde durulmuş, belgelendirme süreci aşamasında yapılacak olan dokümantasyon çalışmaları yapılmıştır.Tezde Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde TSE EN: ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistemi uygulanması çalışılmış ve belgelendirme sürecinde yapılacak olan dokümantasyon çalışmaları yapılmıştır.Sonuç olarak, daha iyi ve kaliteli sağlık hizmeti vermek için ISO 9001: 2000 uygulamalarının gereklilikleri üzerinde durulmuş ve belgelendirme sürecinde yapılması gereken işlemler basamaklar halinde yapılmıştır. Sistemin uygulamaya geçilmesi halinde kazanılacak değerler örnekler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the companies rapidly continue their studies in order to conform developing technology and changing economical situations and to give gualified service. With this aim of making their management system better, they choose ISO 9001: 2000 quality management system as a means.For the companies which give health service this Quality Management System becomes to be more important day by day. rapidly increasing rivalry conditions and every new health foundation increase the effect of quality in service sector.The Quality Management System in this study is a management system that is necessary for the control and direction of an organisation. In the study, quality management system is stressed to health service company in order to provide competition conditions and not to be affected from the improvements. Document studies are done which is necessary for documentary duration.In the thesis Quality Management System TSE EN: ISO 9001: 2000 is studied and document studies are done which is necessary for documentary duration in Mustafa Kemal University Health Application and Research Hospital.As a result, the importance of ISO for better and qualified health service is stressed and the porecedures necessary for documentary duration are done continuely. and The benefits of the application of the system are examplified.