Zehirli gazları ve aynı zamanda havadaki partikülleri süzen aktif karbonlu filtre malzemesinin imalat süreci ve kullannım alanları
Manufactruring process and use of activated carbon filters to elimminate toxic gas and other harmful particules in air
  1. Tez No: 275365
  2. Yazar: BİLGEHAN HAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Aktif karbon teknik özellikleri ile filtreleme işlemine uygun niteliklertaşımaktadır. Bir gram aktif karbonun yüzey alanı 600 ile 1500 metre kare civarındadır.Bu bir gramlık bir partikül için inanılmaz ölçülerde bir yüzey alanıdır. Aktif karbonunbu özelliği onu süper filtrelerin süper malzemesi yapmaktadır.Aktif karbon filtreleme ülkemizde daha yeni yaygınlaşmaktadır. Bu ürününstandart filtre tiplerine ve özelliklerine göre oldukça önemli farkları ve sağladığıavantajları bulunmaktadır. Bu farklılık temelde aktif karbon yüzey alanı ve içyapısındankaynaklanmaktadır. Aktif karbon birçok kimyasal katı, sıvı ve gaz formunda maddeyisüzebilmektedir. Bunun sonucunda da aktif karbon mükemmele yakın bir filtrelemeelemanı olarak karşımıza çıkmaktadır.Tez çalışması aktif karbonun tarihçesi ile başlamaktadır. Yapılan çalışma ileaktif karbon malzemenin tanıtımı yapılmış, filtreleme mekanizmasının detaylarıverilmiş ve uygulama alanlarını sunulmuştur. Ülkemizde aktif karbonun kullanımıhenüz yaygınlaşmamış ve ürün çeşitliliği hala sınırlı kamıştır. Bunun sebebi söz konusuürünlerin maliyeti ve ilgili alandaki bilgi eksikliğidir. Bu tez bu iki sorunun çözümüneyönelik hazırlanmıştır. Bunlardan imalat kısmı için yüksek performanslı düşük maliyetlilamine filtre üretimi ele alınmış ve yenilikler tanıtılmıştır. İkincisi ise, bu alanda yapılanTürkçe kaynak çalışmalarına temel oluşturacak önemli bir bilgi paketi olarak gereklihemen tüm detaylar okuyucuya sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Activated carbon has some technical features that are very much suited tofiltration processes. A gram of activated carbon has a surface area of 600 to 1500 squaremeter. This is an enormous amount of surface area for a particle in mass of a gram. Thisfeature of activated carbon makes it a super material for super filters.Activated carbon filtration technique is quite new for our country. Activatedcarbon based filtration technique has some outstanding advantages over standardfiltration techniques. This advantage is gained mainly due to the internal structure of theactivated carbon itself. The activated carbon type filters adsorbs various types ofchemical, organic or inorganic contaminations or particles in solid, liquid or gas forms.As a result of this, one can see activated carbon filters as almost perfect filtering agent.The thesis presents some historical background on activated carbon materialsand their uses, detailed information on filtration mechanism and also details on the areasapplication. In our country, the use and the area of application of activated carbon hasbeen very much limited. This is mainly due to economical and lack of informationrelated issues. This thesis addresses both issues. Former one is about manufacturing ofcost effective high performance filters and this thesis provides details of highperformance laminar activated carbon filter. Secondly, the thesis provides the longneeded details of activated carbon filters in Turkish.