Biyometrik ultrasonografide 'A' sabiti
  1. Tez No: 27537
  2. Yazar: SALİH ALPEREN
  3. Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET S.B. Ankara Hastanesi Göz Kliniğinde Şubat 1991 -Nisan 1992 tarihleri arasında planlanmış ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve arka kamara göziçi lens implantasyonu ( PEKKE + GÎL ) yapılan, preoperatif aksiyel uzunlukları 21.00 mm ile 24.50 mm arasında değişen, operasyon sırasında komplikasyon oluşmayan, postoperatif düzenli olarak en az altı ay takip edilen ve postoperatif altıncı aydaki görme keskinliği 0.7 ve üzerinde olan 238 hastanın 257 gözü incelendi. Bütün gözlerin preopereatif ortalama kornea kırma gücü ile aksiyel uzunlukları ölçüldü. SRK II formülünde üretici firmaların önerdikleri A sabitleri kullanılarak emetropik göz içi lensi gücü hesaplandı. Implante edilen GÎL markalarına göre çalışma grubumuza giren gözler üç grupta incelendi. Postoperat i'f altıncı aydaki refraksiyon değerleri ve görme keskinlikleri değerlendirildi. Her üç grupta bulunan sonuçlar birbirleriyle ve literatürdeki benzer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırıldı. Kataraktlı hastalarda rutin preoperatif biyometrinin istenilen postoperatif refraksiyonu sağlamak ve yüksek postoperatif refraksiyon kusurundan sakınmak için gerekli olduğu ve günümüzde üretici firmaların önerdikleri A sabitlerinin güvenilirliklerinin yeterli olduğu sonucuna varıldı. - 62 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Planned extra capsular cataract extraction and posterior chamber intraocular lens implantation were performed on 257 eyes of 238 patients between Fabruary 1991 and April 1992 in The Ophthalmology Department of Ankara Hospital. The preoperative axial lengths of eyes were between 21.0 and 24.5 mm. All cases included in the study had no perioperative complications and the minimum follow up period was six months. The postoperative visual acuity of the patients at sixth months were 0.7 or more. The corneal refractive index and axial lengths were measured preoperat i vely, and emmetropik intraocular lens power calculations were done using the SRK II formula. A constant which was offered by the manufacturer was used in the SRK II formula. The eyes included in the study were divided into three groups according to the implant used. Refractive measurements and visual acuities of the patiens were tested at the postoperative sixth month or later. When the results of the three groups were compared with each other and the results of similar studies in the literature, it was concluded that routine preoperative biometry is necessary to provide desired postoperative refraction and to avoid postoperative refractive error. It was also concluded that“A”constants proposed by manufacturers are reliable. - 63 -