Planlanmış ekstra kapsüler katarakt ekstraksiyon ve arka kamara göz içi lens uygulanan olgularda pre ve postoperatif keratometrik, biometrik ve pakimetrik değerlerin incelenmesi
  1. Tez No: 70810
  2. Yazar: İBRAHİM ERBAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET BEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
VILÖZET : Çalışmanın amacını Planlanmış Ekstrakapsüler Katarakt Ekstraksiyonu (PEKKE ) ve arka kamara göziçi lens (AK GİL) implantasyonu sonrası biometride ölçüm değeri olarak kabul ettiğimiz keratometrik değerlerin, ön-arka aksiyel uzunluğun (ÖAAU), ön kamara derinliğinin (ÖKD) ameliyat öncesi değerlere ne kadar sürede döndüğünü ; bu parametrelerin güvenilirliğini ve ultrasonik pakimetri ile ameliyatın korneaya verdiği zararı ve bu etkinin ne kadar sürdüğünü araştırmak olarak belirledik. 60 standart PEKKE VE AK GİL uygulanan olgularda prospektif olarak planlanan bu çalışmada, olguların preoperatif, postoperatif 1. hafta, 1.ay ve 3. ayda otokeratometre ile kornea kurvaturları, ultrasonografık A-scan biometri ile ÖAAU, ÖKD ve ultrasonorafik pakimetri ile kornea kalınlıkları ölçüldü. 51 olgunun 53 gözünde yapılan ölçümlerde, vertikal korneal kurvaturda postoperatif erken dönemde düzleşme, 3. ayda preoperatif haline yaklaşan dikleşme ; ÖAAU'da 1. haftada azalma,1.ayda preoperatif değerlere yaklaşma ; ÖKD'de 1.haftada artma sonraki sürelerde bu değerlerin sabit kalması ;santral ve parasantral alanlarda kornea kalınlıklarında 1.haftada artış 1. aydan itibaren preoperatif kalınlığa dönme tesbit edildi. Sonuç olarak biometride ölçüm değeri olarak kabul ettiğimiz keratometrik değerlerin, ön-arka aksiyel uzunluğun (ÖAAU), ameliyat öncesi değerlere Layda döndüğünü ; bu parametrelerin güvenilir olduğunu, ön kamara derinliğinin (ÖKD) anlamlı bir biçimde 1. haftada arttığını ve bu artışın sabit kaldığını ayrıca ultrasonik pakimetri ile ameliyatın korneaya verdiği zararın 1 ay sürdüğünü tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY: in this study, our aim was to determine ; when the keratometric values, the anterior-posterior axial lenght and depth of the anterior chamber return to their preoperative values after the Extracapsular Cataract Extraction and posterior chamber a IOL implantation. We evaluated the reliability of the parameters mentioned above, and searched the corneal damage caused by the surgery using the ultrasonic pachymeter and how long thts damage has lasted. Extracapsular Cataract Extraction and posterior chamber IOL implantation was performed in sixty patients. We evaluated the corneal curvatures measured by the autorefractometer, the anterior - posterior axial lenght and the anterior chamber depth measured by ultrasonic A-scan biometer, the corneal thickness by the ultrasonic pachymeter preoperatively and the first week, the first and the third months postoperatively. in the measurements performed in 53 eyes of 51 cases, we found that the corneal curvatures flattened in the early postoperative stages and were near to preoperative values in the third postoperative month ; the anterior-posterior axial lenght diminished vvithin the first week and were closed to preoperative values ; the anterior chamber depth increased during the first week and stayed constant ; the central and paracentral corneal thickness increased in the first week and returned to its preoperative values starting from the first month. lin conclusion, the anterior-posterior axial lenght returned to their preoperative values within the first month and keratometric values within the third month postoperatively. They were found to be reliable parameters. The anterior chamber depth increased significantly within the first week and then remained constant in the later follow-ups, the corneal damage caused by the surgery lasted about öne month.