Bloklara ayrılmış matrislerin Khatri-Rao ve Tracy-Singh çarpımları için algoritmalar
Algorithms for Khatri-Rao and Tracy-Singh products of partitioned matrices
- Tez No: 275374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Khatri-Rao çarpımı ve Tracy-Singh çarpımı sırasıyla genelleştirilmiş Hadamard çarpımı ve Kronecker çarpımı olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, bloklara ayrılmış matrislerin Khatri-Rao ve Tracy-Singh çarpımlarını bilgisayar ortamında hesaplayan MATLAB algoritması tanımlanmakta, algoritmanın akış çizelgesi verilerek algoritma adımsal olarak anlatılmaktadır. Son olarak, algoritma örneklerle test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Khatri-Rao and Tracy-Singh products are known as generalized Hadamard and generalized Kronecker products, respectively. In this study, the MATLAB algorithms which computes the Khatri-Rao and Tracy-Singh products of the partitioned matrices on computer has been defined, has been giving the flowchart of the algorithms the algorithms has been explained stepwisely. Finally, the algorithm has been tested with examples.