Cumhuriyet döneminde Antakya kenti açık ve yeşil alan sistemlerinin irdelenmesi
Evaluation of open green area systems for the city of Antakya from rebuplic period
  1. Tez No: 275375
  2. Yazar: ERVA ZEYNEP BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada açık ve yeşil alanların, kent planlama ve planlamaya yönelik imar planları ile ilişkileri ele alınacaktır. Çalışma alanı olan Antakya kenti içerisinde Cumhuriyet döneminden günümüze Antakya kenti için yapılmış olan imar planları ve bu planlardaki açık yeşil alanların değerlendirmesi gerçekleştirilecektir.Kentleşmede, kentsel yaşam kalitesinin oluşumunda önemli rol üstlenmiş olan açık yeşil alanların Antakya kenti içerisinde planlaması ve varlığı sorgulanmıştır. Bu bağlamda ülkemizde kent planlaması ve yeşil alan politikalarını ele alan kanunlar/planlama mevzuatı-yeşil ağ ilişkisi, plan kademeleri incelenecektir. Antakya kentinin mevcut açık ve yeşil alanları değerlendirilecek, kentin açık ve yeşil alanlarına olan yaklaşım ve bu alanlara ilişkin günümüze kadar alınmış olan plan kararları incelenecektir. Avrupa birliği standartları baz alınarak kentler için belirlenmiş açık ve yeşil alan standartları ile kişi başına düşen yeşil alan miktarları, spor alanları çocuk oyun alanları ve rekreasyon alanları belirlenecektir. Araştırmanın son aşamasında açık ve yeşil alanlar için belirlenmiş Avrupa standartları ile Antakya kenti açık ve yeşil alanları karşılaştırılacak ve değerlendirilecektir.Değerlendirmeler sonucunda hızla gelişmekte olan Antakya kentinin açık ve yeşil alanlar konusundaki açığın kapatılması için çözüm ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation of city planning and public improvements according to planning with open green areas are going to be deal. City of Antakya is choosen as the study area. From rebuclic period untill today the public improvement plans and the open green araeas in these plansa re gonig to be realized for the city of Antakya.Open green spaces takes considerable part at the formation of urban life quality and the existence of open green spaces are interragated. In this case city planning in Turkey and the laws of green areas, green area policy, planning statues-connection of green spaces, plan steps will be critisized. The existent open green areas of the Antakya city are going to be utilized. Open green area approaches and the plannig decisions which had been taken are studied. Based on European Union standarts, open green space standarts for the cities, green area quantity, sport area, children play grounds, recreation areas for per person will determined. At the last step of research the European Union standart which is determined for open green areas will compare with the open green areas of Antakya city.As the results of the study, solutions and suggestions have been tried to improve for insufficient of open and green areas city of Antakya which really improve fast.