CMS HCAL detektöründe kullanılan HPD'lerin kalibrasyon çalışması
The study of calibration of HPD used in the CMS HCAL detector
- Tez No: 275431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hadron kalorimetresi (HCAL) ECAL'in alt detektörleri ile birlikte, kayıp dik enerjinin ve jetlerin ölçülmesi için tasarlanmış komple bir kalorimetre sistemidir. Hadron kalorimetresi; ileri hadron (HF), hadronik kapak (HE), hadronik dış (HO), hadronik fıçı (HB) olmak üzere 4 tane alt detektörden oluşmaktadır. HCAL'de LED kalibrasyon sistemi, HPD'lerin ve elektronik aygıtların kalibrasyonunda ve detektörün tepkisini anlamakta büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada HCAL'ın tüm alt detektörlerinin LED kararlılığı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Hadron calorimeter in conjuction with the ECAL subdetectors form a complete calorimetry system for the measurement of jets and missing transverse energy. Hadronic Calorimeter (HCAL) consists of four subdetectors, Hadronic Barrel (HB), Hadronic Endcap (HE), Hadronic Outer (HO) and Hadronic Forward (HF). In HCAL, the LED calibration system plays an important role in the calibration of HPDs and electronics and understanding the detector response.