Bazı topoizomeraz I inhibitörleri üzerinde moleküler modelleme çalışmaları
Study on molecular modelling of some topoisomerase I inhibitors
  1. Tez No: 275470
  2. Yazar: SANAZ ATAEİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ökaryotik topoizomeraz I inhibitörleri olarak etki gösteren bir seri benzoksazin türevi bileşikler üzerinde HypoGen ve HipHop teknikleri kullanılarak farmakofor analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir.HypoGen methodu ile uygulanan farmakofor analizinde 38 bileşik kullanılmıştır. Bu yöntem 16 bileşiklik bir çalışma (training) serisi kullanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan farmakofor modelleri 22 bileşikten oluşan test serisi üzerinden değerlendirilmiştir.Buna ek olarak gerçekleştirilen HipHop methodu ile, 6 adet Topoizomeraz I inhibitörü bileşikten oluşan bir set üzerinden, üç boyutlu farmakofor hipotezleri oluşturulmuştur. Oluşturulan farmakofor modelleri 25 bileşiğin yer aldığı bir test serisi üzerinden haritalanmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda, topoizomeraz I enzim inhibitörü olabilecek yeni önder bileşiklerin yapıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pharmacophore analysis of a series of benzoxazine derivetives having eucaryotic topoisomerase I inhibitory activity were performed via HypoGen and HipHop methods.At the pharmacophore analysis using HypoGen method 38 compounds were studied. This method performed by a trainin set including 16 compounds. Pharmacophore models created were evaluated using a test set composed of 22 compounds.Additionally, three dimensional pharmacophore hypotheses were built by working on six topoisomerase I inhibitors using HipHop method. The formed pharmacophores models were mapped on a test set of 25 compounds.As a result of studies, the structures of new leading topoisomerase I enzyme inhibitors were determined.