Arsa arazi düzenlemerine ait teknik şartnamelerin incelenmesi ve modellenmesi
Model and examining of technical spesification on land requlations
  1. Tez No: 275487
  2. Yazar: KEMAL GÜRAL ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İmar Kanunu hükümlerine göre imar planlarının yapımı zorunlu, uygulaması ise idarelere bırakılmıştır. Oysaki imar planları hazırlandıktan sonra süratle imar uygulamaları yapılarak talep edilen imar parsellerinin oluşturulması gerekmektedir. İdareler, teknik personel eksikliği ya da mevcut personelin mevzuata hakim olmaması sebebiyle, uygulamaları kendileri yapmayıp ihaleli olarak yüklenici firmalara yaptırmaktadır. Ne var ki; idarelerin çoğunlukla personelinin yetkin olmaması sebebiyle ihale kapsamında, uygulama esasları ve hukuki yönden eksik teknik şartnameler hazırlanmakta olup, konuya hakim olmayan personel tarafından ihale süreci başlayıp tamamlanmaktadır. Bu sebeple, bazı uygulamalar da teknik ve hukuki hatalar yapılması nedeniyle vatandaşlar tarafından açılan davalar yoğun bir şekilde idari yargıya intikal etmektedir; yargılama sonucunda iptal edilen imar planı uygulamalarının geriye dönüşümünde yaşanmaktadır.Bu tez çalışmasında ihaleli olarak yaptırılacak arsa ve arazi düzenlemelerine ait teknik şartnamelerin incelenmesi ve incelenen şartnamelerde ki belirlenen eksiklikler doğrultusunda yeni bir teknik şartname modellemesi yapılmış olup, Sonucunda idarelerin daha adil, uygulama ve hukuki boyut yönünden eksiksiz bir arsa ve arazi düzenlemesi yapabilmesi için modellenen teknik şartnameye ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the provisions of the Zoning Law required the construction of zoning plans, implementation is left to the authorities. Yet the rapid development applications made after the preparation of development plans to be established, the requested zoning parcels. Governments, lack of technical staff or existing staff due to lack of legislation, judges, not do their bidding practices and the contractor is doing the firms However, due to lack of qualified procurement staff within the administration, implementation guidelines and technical specifications prepared for the legal aspect is missing, do not judge the issue from the tender process is completed by staff. For this reason, some applications are also due to technical and legal errors made in intensive administrative lawsuits filed by citizens is legal prosecution, the trial has been canceled as a result of the transformation plan back in practice thereIn this study, land and land taken out in the tender regulations, examination and review of the technical specifications in accordance with specifications that deficiencies identified are made of a new technical specification modeling, as a result of governments more fair, in terms of application and legal dimensions of land and land arrangement make a complete technical specification for the modeled of suggestions were made