İmar Kanunu'nda arazi ve arsa düzenlemesi uygulamasının yargısal denetimi
Judicial control of application of land and building plot regulation in Zoning Law
- Tez No: 277176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca arazi ve arsa düzenlemesi, imar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri veya diğer hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın, birbirleri ile, yol fazlaları ile, kamu kurumlarına veya belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve re'sen tescil işlemlerini yaptırmaya belediye ve mücavir alan sınırları içinde belediyeler, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise valilikler yetkili kılınmıştır.Arazi ve arsa düzenlemesi yapılırken uygulamada çeşitli sorunlar ortaya çıkmakta, çoğu zaman konu yargıya taşınmaktadır. Bu çalışmada düzenleme esnasında uyulması gerekli ilkeleri açıklanmış ve düzenlemenin idari davaya konu olması durumunda idari yargı yerleri tarafından uyuşmazlığın çözümünde izlenecek yöntemleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pursuant to Article 18 of Zoning Law Number 3194, municipalities in the municipal area or contiguous area or by offices of governors out of these borders are authorized to perform land and building plot regulation of joining building plots and lands, with or without buildings, found in the zoning borders with each other or with extra places left from roads and with places owned by public institutions or municipalities, without seeking consent of land and building lot owners or other right holders, re-sectioning of such into lots or parcels in accordance with the zoning plan, distribution of such to right owners based on separate, shared or divided co-ownership principles, and registration works sua sponte.Various problems arise when performing land and building plot regulation and most of the time these are brought before courts. In this study, general principle that should be followed during regulation and the methods to follow in resolving disputes by administrative justice authorities in the case that regulation is subject to administrative lawsuit, are explained.