Analysis of the multi echelon inventory system with leadtime dependent backorder by simulation
Tedarik süresine bağlı talep ortamında çok kademeli envanter sisteminin benzetim modeliyle analizi
- Tez No: 275519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BERK, YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÖZGÜR TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, çok perakendecinin yer aldığı çok kademeli envanter sistemlerinin kısmi yoksatmalı, doğrusal olmayan maliyet yapılı ve bozulan ürünlü gibi gerçek hayatta raslanan durumlarının benzetimle eniyilemesi üzerinde çalıştık. Bu çalışmada, bir depo ve çok parakendeciden oluşan ve her biri (S-1,S) envanter politikası ile çalışan çok kademeli envanter sistemini ele almaktayız. Kademeler öncesinde sabit ulaştırma süreleri bulunmaktadır. Perakendecilere talep gelişleri genel bir dağılıma uymakta ve kısmi kayıp satışı yaşanmaktadır. Doğrusal olmayan elde tutma maliyetlerinin ve bozulabilir ürünlerin tanımlanabileceği bu sistem için kesik zamanlı olay tabanlı benzetim modeli geliştirilmiştir. Amacımız, toplam maliyeti en küçükleyen, en uygun stok seviyelerini her bir işletme için belirlemektir. Mümkün olduğu takdirde, çözüm uzayında bulunan tüm çözümleri inceleyerek en uygun çözümü belirlemek en uygun yöntemdir fakat bu yöntem için çok uzun süre gerekmektedir. Bu nedenle uygun çözümü makul bir sürede belirlemek maksadıyla tavlama benzetimi, yasaklı arama ve rassal dağınık arama meta-sezgisellerini kullanan benzetim optimizasyon modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our focus is the simulation optimization of a multi-echelon multi-retailer inventory system with possible generalizations to different real life situations such as partial backordering, non-linear cost structures, and perishing. We consider two echelons that comprises one warehouse and multiple retailers. We assume that each location implements (S-1,S) replenishment policy with leadtime dependent backorder, customers arrive only at retailer level with an arbitrary distribution and leadtimes between echelons are deterministic and constant. Holding and backordering costs can be linear or non-linear, and fixed shelf life of an item can be defined. We develop a discrete event simulation model to analyze this complex problem. The objective of our problem is to determine optimal inventory parameters for each location to minimize the total cost rate. An axhaustive search, if possible, requires a very long computational time. Hence, we use meta-heuristics/search methods to find the optimal values within acceptable time. These algorithms are Exhaustive-Golden Section search method, Simulated Annealing algorithm, Tabu search algorithm and Scatter search algorithm.