Çukurova bölgesi entansif süt sığırı işletmelerindeki ilkine doğuran siyah alacalarda somatik hücre sayısına etki eden bazı tip, sağım ve amenajman özellikleri arası ilişkiler
The relationship between somatic cell count and some linear type traits of first lactation black and white cow milking, managemental characteristics of intensive dairy farm at Çukurova region
  1. Tez No: 275538
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Somatik hücreler sütte bulunan bakteriyel hücrelerden farklı olarak vücut hücrelerinin bir göstergesidir. Genel olarak subklinik enfeksiyonlardan dolayı önemli ölçüde süt verim kaybına neden olmayan 200000 veya altındaki somatik hücre sayısı sürüde kabul edilebilir bir değerdir. Bu çalışmada, Adana ilinde bulunan entansif süt sığırı işletmesinde yetiştirilen ilkine doğurmuş Siyah Alaca ineklerde somatik hücre sayısı ile ilişkili bazı tip özellikleri, sağım ve amenajman karakteristikleri incelenmiştir. Çukurova bölgesindeki 3 entansif işletmede 88 baş ilk laktasyondaki Siyah Alaca ineğin somatik hücre sayısı, süt verimi ve tip özellikleri tespit edilmiştir. İşletmeler arasında somatik hücre sayısı bakımından farklılık olmadığı, ayların ise somatik hücre sayısı üzerinde istatistiki olarak önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
The somatic cell count (SCC), is the number of cells present in milk ?body? cells as distinguished from invading bacterial cells. It is generally accepted that herds with a cell count of 200.000 or less will have no significant production losses due to sub clinical infection. In this study, the relationship between somatic cell count and some linear type traits of first lactation Black and White Cow milking and managemental characteristics of intensive dairy farm at Çukurova region were studied. Test-day records of somatic cell count (SCC), milk yield and linearly type traits of 88 first lactation cows from 3 herds at Çukurova region were included in this study. There were no significant differences between the average SCC of dairy farms while the differences between the parity and months of year groups were determined statistically significant (P0.05). There were significant negative correlation between hind udder height and SCC.