Doğu Akdeniz bölgesi zeytinlerinde zeytin fidan tırtılı Palpita unionalis (Hubn.) (Lepidoptera: Pyralidae)'in mücadelesine esas bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics for controling of the olive leaf moth, Palpita unionalis (Hubn.) (Lepidoptera: Pyralidae) damages on olive in Eastern Mediterranean region
  1. Tez No: 275537
  2. Yazar: GÜLAY ŞAHAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma; 2008?2010 yılları arasında Doğu Akdeniz Bölgesi zeytin bahçelerinde yürütülmüştür. 2008 yılı sörvey çalışmalarına göre, Zeytin fidantırtılı Palpita unionalis (Hübn.) (Lepidoptera: Pyralidae) ile bulaşıklığın Osmaniye (% 76) ilinde en yoğun Kilis (% 16) ilinde ise en düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Zararlının biyolojisi, Adana'da bulunan bir zeytin bahçesinde dal kafeslerde Ağustos- Eylül ve Eylül- Aralık 2009'da olmak üzere iki farklı zamanda çalışılmıştır. İlk dal kafes çalışmasında, yaşam süresini doğada ortalama 28.2 0C, % 70,1 nemde 38.4 günde ve ikinci dal kafes çalışmasında ise, ortalama 18.4 0C, % 64.4 nemde 61.6 günde tamamlamıştır. Ergin yaşam süresinin birincide 6.17±0.41 ve ikinci de ise 9.22±0.60 gün sürdüğü tespit edilmiştir. Dişi başına ortalama yumurta sayısı da 198 ve 177 adet olarak belirlenmiştir. Zararlının doğada eşey oranı 1 1 bulunmuştur.Palpita unionalis esas zararını zeytinin taze sürgün ve yapraklarında yapmasına karşın, özellikle ikinci döl larvalarının zeytin meyvelerinde de beslendiği ve % 0.3-2.8 oranında ürün kaybına neden olduğu belirlenmiştir. Zararlı tüm yıl boyunca zeytin bahçelerinde aktif olarak gelişmesine devam etmekte olup, kış aylarında ağırlıklı olarak 2. ve 3. larva dönemlerine rastlanmaktadır. Larva populasyonun Mayıs- Temmuz ayları arasında en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Zararlının yılda 4?6 döl verebileceği kanısına varılmıştır. P. unionalis'in 9 adet parazitoit ve 21 adet predatörü saptanmış olup, bunlardan Anthocoris nemoralis (Fabricius) ve Chrysoperla carnea (Stephens)'nın önemli predatörler, Trichogramma evanescens Westw. ve Apanteles brunnistigma Abdinbekova ise önemli parazitoitler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in olive orchards in the East Mediterranean Region in 2008-2010. In 2008 surveys, infection rate of Olive leaf moth Palpita unionalis (Hübn.) (Lepidoptera: Pyralidae) was determined the highest in Osmaniye (76 %) and the lowest in Kilis (16 %). The biology of the pest was studied in an olive orchard in Adana for two separate periods, from August to September and from September to December in 2009. The life cycle in the first period was 38,4 days at 28.2 C, 70.1 % R.H and in the second period 61.6 days at 18.4 C, 64.4 % R.H., The duration of adult stage was determined 6.17 ± 0.41 days in the first and 9.22 ± 0.60 days in the second periods. Also, the average number of eggs laid per female was 198 and 177. The female:male ratio was found about 1:1.Although P. unionalis primarily damaged succulent shoots and leaves of olive trees, especially the second generation larvae were determined to feed on olive fruits and caused 0.3-2.8 % crop loss. The pest was active and continued to develop throughout the year in olive orchards and mainly the 2nd and 3rd instar larvae were found in winter months. The larvae population reached to highest levels between May and July. It was conculuded that 4-6 generations occurred in a year. In this study, 9 parasitoits and 21 predators of P. unionalis were detected. Among these species Anthocoris nemoralis (Fabricius) and ve Chrysoperla carnea (Stephens)were found the most important predators while Trichogramma evanescens Westw. and Apanteles brunnistigma Abdinbekova were the most important parasitoids.