Berdan nehri havzasındaki baraj göllerinin (Kadıncık 1, Kadıncık 2 ve Berdan) alg kompozisyonu ve ekolojisi
Algal composition and ecology of dam lakes in Berdan river basin (Kadincik 1, Kadincik 2 and Berdan)
  1. Tez No: 275541
  2. Yazar: NURGÜL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, Berdan Nehri Havzası'ndaki baraj göllerinde, Şubat 2007-Kasım 2007 tarihleri arasında, bazı fizikokimyasal özellikler, alg kompozisyonu, ekolojisi ve mevsimsel değişimi belirlenmiştir.Araştırma süresince fitoplanktonda, Bacillariophyta'ya ait 49, Chlorophyta'ya ait 20, Cyanobacteria'ya ait 8, Streptophyta'ya ait 7, Dinoflagellata'ya ait 4, Euglenophyta ve Cryptophyta'ya ait 3'er, Heterokontophyta'ya ait 1 takson olmak üzere toplam 95 takson saptanmıştır.Epilitik alglerde Bacillariophyta'ya ait 45, Cyanobacteria'ya ait 20, Chlorophyta'ya ait 7, Streptophyta'ya ait 3, Dinoflagellata ve Euglenophyta'ya ait 1 olmak üzere toplam 77 takson; epifitik alglerde Bacillariophyta'ya ait 66, Cyanobacteria'ya ait 14, Chlorophyta'ya ait 6, Streptophyta'ya ait 5, Euglenophyta'ya ait 2 ve Dinoflagellata'ya ait 1 olmak üzere toplam 94 takson; epipelik alglerde Bacillariophyta'ya ait 43, Cyanobacteria'ya ait 10, Streptophyta'ya ait 5, Chlorophyta'ya ait 3, Euglenophyta'ya ait 1 olmak üzere toplam 62 takson teşhis edilmiştir.Kanonik Uyum Analizi sonucunda, alg kompozisyonunda silisyum, sıcaklık, elektriki iletkenlik, alkalinite, nitrat, toplam fosfor, çözünmüş oksijen, kalsiyum, nitrit, pH, askıda katı madde, derinlik olmak üzere 12 adet çevresel değişkenin önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper presents the findings of a study into the algae composition and ecology of the Dam Lakes in Berdan River Basin between February and December 2007 and their seasonal variation.During the study, of the 95 taxa found in the phytoplakton, 49 belonged to Bacillariophyta, 20 to Chlorophyta, 8 to Cyanobacteria, 7 to Streptophyta, 4 to Dinoflagellata, 3 to Euglenophyta, 3 to Cryptophyta and 1 to Heterokontophyta.77 taxa of epilithic algae were found, 45 of which belonged to Bacillariophyta, 20 to Cyanobacteria, 7 to Chlorophyta, 3 to Streptophyta, 1 to Dinoflagellata and 1 to Euglenophyta. In total 94 taxa of epiphytic algae were identified, 66 of which belonged to Bacillariophyta, 14 to Cyanobacteria, 6 to Chlorophyta, 5 to Streptophyta, 2 to Euglenophyta and 1 to Dinoflagellata; epipelic algae were represented by 62 taxa, 43 of which were from Bacillariophyta, 10 from Cyanobacteria, 5 from Streptophyta, 3 from Chlorophyta and 1 from Euglenophyta.By applying Canonical Correpondence Analysis to the density of species, 12 environmental variables (silicate, temperature, conductivity, alkalinity, nitrate, total phosphorus, dissolved oxygen, calcium, nitrite, pH, suspended solids, depth) were found to be important in the algae composition.