Anaç ve anaç özelliği olan bazı turunçgil genotiplerinde demir (Fe) klorozuna dayanıklılığın fizyolojik ve genetik yönden incelenmesi
Investigation of genetic and physiological responses of some citrus rootstocks to iron chlorosis
  1. Tez No: 275542
  2. Yazar: MERAL İNCESU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM EKER, PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmayla anaç özelliğine sahip 16 farklı turunçgil tür, cins ve çeşidinin demir klorozuna tolerans düzeyleri belirlenmiştir.Demir klorozuna tolerans düzeyinin belirlenebilmesi için farklı parametreler kullanılmış ve yapılacak ıslah çalışmalarında elde edilecek bireylerin seçiminde bu parametrelerden bir kısmının bir seleksiyon kriteri olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca 16 genotipin kontrollü ve 15 genotipin doğal koşullardaki performansları değerlendirilerek, demir stresinin bitkilerde çevre faktörlerinden etkilenme düzeyleri saptanmıştır.Kontrollü koşullarda yapılan tarama çalışmasında Tuzcu 891 turuncu, Gou Tou turuncu, Antalya Kleopatra mandarini ve Duncan altıntopu demir klorozuna çok tolerant olarak belirlenmiş, doğal koşullarda yürütülen tarama çalışmasında ise Tuzcu 31-31 turuncu, Gou Tou turuncu, Sunki mandarini ve Antalya Kleopatra mandarini çok tolerant olarak saptanmıştır.Ayrıca demir klorozuna duyarlı ve tolerant olan iki genotipin demir stresinde gösterdikleri fizyolojik ve moleküler tepkiler incelenmiştir. SPAD, skala, aktif ve toplam demir konsantrsyonları ile fotosentez hızının demir klorozundan etkilendiği saptanmıştır. Mikroarray çalışmasıyla demir klorozunda aktif olan genler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre FRO4, FRO5, IRT1, Fe-S ve Aconitase genleri turunçgillerde demir alımında etkindir.
Özet (Çeviri)
In this work, 16 different citrus rootstock species, genera and cultivars were assessed for their tolerance to iron chlorosis.Different parameters were used to determine the level of iron chlorosis tolerance and to select individuals for breeding studies. Additionally, 16 genotypes (under controlled conditions) and 15 genotypes (under natural conditions) were evaluated for the environmental factors affecting iron stress.In the screening experiments, under controlled conditions Tuzcu 891 sour orange, Gou Tou sour orange, Antalya Kleopatra mandarin and Duncan grapefruit were found to be very tolerant to iron chlorosis, and under natural conditions Tuzcu 31-31 sour orange, Gou Tou sour orange, Sunki mandarin and Antalya Kleopatra mandarin were very tolerant.In addition, the physiological and molecular responses of sensitive and tolerant genotypes to iron chlorosis were studied. Leaf color (SPAD), color ratings, photosynthetic activity, active and total iron concentrations were affected by iron chlorosis. By microarray analysis, genes that are affected by iron chlorosis were identified. Based on these, results FRO4, FRO5, IRT1, Fe-S and Aconitase iron uptake genes are active in citrus.