Yaşam süresi analizinde karma ve karıştırılmış dağılımların kullanılması
The usage of mixture and mixed distributions in lifetime analysis
- Tez No: 275548
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada yaşam analizinde karma ve karıştırılmış dağılım modellerinin kullanımı incelenmiştir. Özellikle heterojen yapıdaki yaşam sürelerinin modellenmesinde yetersiz kalan standart olasılık dağılımları yerine karma dağılım modelleri önerilmiştir. Çalışmada öncelikle yaşam analizi ile ilgili temel tanım ve fonksiyonlar verilmiştir. Yaşam sürelerinin modellenmesi için aynı dağılımın farklı parametrelerle karma modelleri, farklı iki dağılımın karma modelleri ve karıştırılmış genelleştirilmiş Üstel-Geometrik (EEG) dağılımının karma modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan karma dağılım modellerindeki parametrelerin en çok olabilirlik tahminlerinin elde edilmesi için gerekli olan EM algoritmaları verilmiştir. Algoritmaların parametre tahminindeki etkinliği simülasyon çalışması ile ortaya konulmuştur. Ayrıca gerçek yaşam verileri kullanılarak veri modellemede önerilen karma dağılım modellerinin standart olasılık dağılımları karşısındaki üstünlükleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, examined the usage of mixture and mixed distributions in survival analysis. Especially, proposed mixture distribution models instead of the standard probability distributions of inadequate modeling of heterogeneous survival. The study primarily is given the basic definitions and functions about survival analysis. Modelling survival times formed mixture models with different parameters of the same distribution, mixture models of two different distribution, and mixture model of mixed extended exponential-geometric (EEG) distributions. The generated mixture distribution models the maximum likelihood estimations of the parameters are obtained by the EM algorithm. Effectiveness parameter estimation of algorithms are determined with simulation study. In addition, have been revealed the advantages opposite standard probability distributions of the proposed mixture distribution models the data modeling using real-life data.