Faz tipi dağılımlar ve güvenilirlik analizinde uygulamaları
Phase type distributions and their applicatioans in reliability analysis
  1. Tez No: 698425
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada; faz tipi dağılımlar ve baz özellikleri tanıtılmış, bu dağılımların güvenilirlik analizindeki uygulamalar ele alınmıştır. Faz tipi dağılımlara ilişkin istatistiksel karakteristiklerin matrislere dayal olarak ifade edilebilmesi bu dağılımların güvenilirlik analizi hesaplamalarında etkin bir şekilde kullan labilmesine olanak sağlamaktadır. Bazı güvenilirlik şok modellerinin, faz tipi dağılımların özelliklerinden yararlanarak nasıl analiz edilebileceği gösterilmiştir. Çalışmanın asıl kısmında yeni bir karma şok modeli tanımlanmış ve bu model faz tipi dağılımlar aracılığıyla analiz edilmiştir. Yeni karma şok modeli, uç ve tekrar şok modellerinin birleşiminden elde edilmiştir. Bu model altında sistemin güvenilirlik fonksiyonu ve ortalama yaşam süresi elde edilmiş olup optimal değiştirme zaman problemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; phase type distributions and some their properties have been introduced and applications of these distributions in reliability analysis have been discussed. The matrix-based representations of phase type distributions enable us to use these distributions efficiently in reliability calculations. It has been shown how some reliability shock models can be analyzed using the properties of phase type distributions. In the main part of the study, a new mixed shock model is defined and evaluated through phase type distributions. The new mixed shock model appears as a combination of extreme and run shock models. Under this model, the reliability function and mean time to failure of the system are obtained and the optimal replacement time problem is studied.