Bileşik kesitli akarsu yataklarında taşıma kapasitesinin tayini
The determination of conveyance capacity in a compound channel
  1. Tez No: 275553
  2. Yazar: BURHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MAMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, bileşik kesitli kanallarda debi hesaplaması için bir boyutlu metotlardan Tek Kanal Metodu (SCM), Bölünmüş Kanal Metodu (DCM), Debi Değişim Metodu (EDM), Ackers Metodu (COHM) ve iki boyutlu metotlardan Shiono-Knight Metodu (SKM) kullanılmıştır. Metotlar kendi aralarında karşılaştırılmış ve en az hata veren metot belirlenmiştir. Ayrıca ikincil akımların etkisi araştırılmıştır. Literatürde yayınlanmış veriler kullanılarak geliştirilen çoklu doğrusal olmayan regresyon (MNLR) denklemi ve Yapay Sinir Ağları (YSA) modeli ile debi tahmini yapılmış ve bu metotların performansları incelenmiştir. Bütün metotlara ait istatistiksel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Single Channel Method (SCM), Divided Channel Method (DCM), Exchange Discharge Method (EDM), Ackers Method (COHM), which are 1-D methods, and Shiono-Knight Method (SKM), one of 2-D methods, were used to determine the conveyance capacity in compound channels. Those methods were compared with each other. The method which has given the least error was determined. The effect of secondary flows at SKM was also investigated. Multiple Non-linear Regression (MNLR) equation and Artificial Neural Network (ANN) model were developed using issued data to estimate discharge in compound channels. The performances of those methods were analyzed. The statistical results of methods were given in this study.