Kükürt içeren bazi organik maddelerin asidik ortamda yumuşak çeliğin korozyonuna etkilerinin incelenmesi
Evaluation of effects of sulfur containing organic substances on the corrosion of mild steel in acidic environment
  1. Tez No: 275552
  2. Yazar: AYŞE ONGUN YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Rodanin-N-Asetik Asit (R-NA), 2-Tiyodantoin (2-THD), 3-Tiyofen Asetik Asit (3-THA), 2- Tiyofen Asetik Asit (2-THA)'in 0,1 M HCl çözeltisi içindeki yumuşak çeliğin korozyonuna inhibisyon etkileri potansiyodinamik polarizasyon eğrileri, elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve lineer polarizasyon direnci teknikleri kullanılarak sıcaklık ve derişime bağlı olarak araştırılmıştır. Uzun zaman testlerinden, organik maddelerin farklı konsantrasyonlarında hidrojen gaz çıkışı ve polarizasyon dirençlerinin değişimi belirlenmiştir. Organik maddeleri 1,0×10?2 M içeren ve içermeyen 0,1 M HCl çözeltilerinde yumuşak çelik elektrotun daldırma zamanından sonra yüzey görüntüleri elde edilmiştir. Her organik madde için yumuşak çeliğin korozyonuna ait aktivasyon enerji değerleri (Ea) ve termodinamik değerler (Kads, ?Gads,) hesaplanmış ve tartışılmıştır. Organik maddeleri 1,0 ×10?2 M içeren 0,1 M HCl çözeltilerinde yumuşak çelik elektrotun sıfır yük potansiyeli EIS yöntemiyle belirlenmiş ve organik maddelerin adsorpsiyon prosesleri için mekanizma önerilmiştir. Sonuçlar araştırılan organik maddelerin yumuşak çeliğin korozyonu üzerine inhibisyon etkilerinin 2-THA hariç, iyi olduğunu göstermiştir. En yüksek inhibisyon verimi R-NA içeren çözeltilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The inhibition effects of Rodanin-N-Acetic Acid (R-NA), 2-Thiohydantoin (2-THD), 3-Thiophene Acetic Acid (3-THA), 2-Thiophene Acetic Acid (2-THA) on the corrosion behavior of mild steel (MS) in 0.1M HCl solution was studied in relation to the concentrations and temperatures using potentiodynamic polarization, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and linear polarization resistance (LPR) techniques. From long-term tests in different concentrations of organic substances, hydrogen gas evolution (VH2 ? t) and polarization resistances with immersion time of MS were also measured. The surface morphology of MS after their exposure to 0.1M HCl solution with and without 1.0×10?2 M of organic substances with the different immersion times was examined by scanning electron microscopy (SEM). For each of the organic substances, the values of activation energy (Ea) for the MS corrosion and the thermodynamic parameters (Kads, ?Gads,) were calculated and discussed. The potential of zero charge (PZC) of the MS in 0.1M HCl solutions containing 1.0×10?2 M of organic substances was studied by the EIS method, and a mechanism for the adsorption process of organic substances was proposed. The results showed that investigated organic substances performed excellent inhibiting effect for the corrosion of the MS, except for 2-THA. The highest inhibition efficiency has been found R-NA