Adana piyasasında satılan kahvaltılık margarinlerin bazı özellikleri üzerinde saklama koşulları ve sürelerinin etkileri
The effects of storage conditions and durations on some characteristics of the margarines used for breakfast on Adana market
  1. Tez No: 275554
  2. Yazar: NESLİHAN TUĞAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Adana piyasasında satılan kahvaltılık margarinler üzerinde , depolama koşulları ve sürelerinin etkileri incelenmiştir.Piyasadan sağlanan paket ve kutu kahvaltılık margarin örnekleri soğuk hava deposu koşullarında (4°C ) ve oda koşullarında 3 ay süreyle depolanmıştır. Her ay yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, depolama süresine bağlı olarak tuz miktarlarında , sebest yağ asidi ve peroksit değerlerinde , kayma noktalarında ve katı yağ indekslerinde yükselme olduğu, buna karşın iyot ve su değerlerinde ise düşme olduğu, ayrıca örneklerin renginde giderek artan koyulaşma olduğu gözlenmiş, depolama sıcaklığının ise bu değişmelerde en büyük etken olduğu belirlenmiştir. Özellikle oda koşullarında depolanan örneklerde bu değişmelerin daha fazla olduğu görülmüştür. Depolamanın son ayında 4°C'de depolanan örneklerin paket şeklini korudukları gözlenirken, oda koşullarında depolanan örneklerin paket şeklinin tamamen bozulduğu ve 4°C'de depolanan örneklerin tüketilebilirlik özelliklerini korudukları panelistler tarafından belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This research was based upon the margarines used for breakfast on the Adana market in order to determine the effects of storage conditions and durations.Both packet and box margarine samples were used. The samples had been stored in cold storage depot conditions ((4°C ) and at room temperature conditions for 3 months. As a result of the monthly made analysis, it was found that related to the storage duration, the quantity of salt, acid and peroxide values, slip points and the solid fat index were increased in time, while the water and the iodine values were decreased. Moreover,it was found that the color of the samples gradually got darker and that the temperature in the storage was the most important factor causing all these changes. Especially the samples stored in room temperature conditions were more effected.In the last month of the storage at 4°C , the packet margarine samples preserved their shapes, while the ones stored in room temperature conditions completely lost their original shape. Also, the panelists specified that the samples stored at 4°C preserved their edibility characteristics better.