Adana kent içi park ve cadde kenarlarında yetişen bitkilerin floristik özellikleri
Floristic characteristics of plants species growing in the park and street edges in Adana city
- Tez No: 275564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATTİN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma 2008-2010 yıllarında, Adana'nın kent içi park ve yol kenarlarının florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışma alanında 93 familya 259 cinse ait 337 takson tespit edilmiştir. İçerdikleri takson sayısına göre en kalabalık ilk üç familya Asteraceae 35 takson (%10), Fabaceae 30 takson (%9), Poaceae 20 takson (%6)'dır.Araştırma alanında Terofitler 121 adet (%36), Fanerofitler 122 adet (%36) ile çoğunluktadır.Toplam 337 taksondan 162 (%48) egzotik, 175 (%52) doğaldır. Egzotiklerin çoğunluğu (97 takson, %59) zehirlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the flora of the parks and avenue edges in Adana city in years 2008-2010.According to the conclusions of the research, 337 taxa which belong to 93 families and 259 genera was established at the studied area. The most crowded 3 family according to their taxa numbers are Asteraceae 35 (10%) taxa, Fabaceae 30 (9%) taxa, Poaceae 20 (6%) taxa.Therophytes 121 (36%) and Phanerophytes 122 (36%) are more than the others (Chamaephytes, Hemicryptophytes, Geophytes). 162 (48%) of total flora in the area is exotic species. The majority of exotic species are poisonous (97 taxa, 59%).