Kent parkları ve Tekirdağ merkez ilçe Gündoğdu mahallesi kent parkı planlama ilkeleri
Urban parks and planning principles for the urban city park in Gündoğdu neighborhood of Tekirdağ
- Tez No: 168132
- Danışmanlar: PROF.DR. ASLI KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KENT PARKLARI VE TEKİRDAĞ MERKEZ DLÇE GÜNDOĞDU MAHALLESİ KENT PARKI PLANLAMA İLKELERİ Mustefe S. ÇİLEK Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Aslı B. KORKUT 2005 Tekirdağ kent merkezinde plansız gelişme sonucu yeşil alan ve rekreasyon alanları son derece yetersizdir. Kentin yeni gelişme bölgesi olarak belirlenen Gündoğdu Mahallesi'nde halkın rekreasyon ihtiyacını karşılayabilecek bir kent parkına yer verilmiştir. Buradan yola çıkarak bu araştırmada, park kavramı, kent parkları, yurt içi ve dışı örnekleri incelenmek suretiyle, Tekirdağ Merkez îlçe Gündoğdu Mahallesi'nde yapılması planlanan kent parkına ilişkin öneri peyzaj projesinin hazırlanması amaçlanmıştır. Toplam 50 dekar alana sahip Gündoğdu Mahallesi Kent Parkı peyzaj projesi: a - Sorunun ortaya konulması, b- Survey çalışması, c- Çevre ve program analizi (îşlev şeması), d- Leke çalışması, e- Avan proje ve f- Uygulama projesi aşamaları ile gerçekleştirilmiştir. Bu kent parkı, halkın boş zamanlarım geçirebileceği, dış mekan rekreasyon aktivitelerine olanak sağlayacak şekilde peyzaj planlama ilkelerine göre planlanmıştır. Proje uygulandığında Tekirdağ halkı, yılın her mevsiminde rekreasyonel aktivitelere olanak veren çağdaş bir kent parbyla tanışacaktır. Anahtar Kelimeler : Kent Parkı, Mahalle, Rekreasyon, Peyzaj Planlama
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THESIS OF MASTER URBAN PARKS AND PLANNNING PRINCIPLES FOR THE URBAN CITY PARK IN GÜNDO?DU NEIGHBORHOOD OF TEKİRDA? Mustafa S. ÇİLEK Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Aslı B. KORKUT 2005 Green spaces and recreational areas in Tekirdağ are extremely inadequate. A city park has been planned in the new development district of the city; Gündoğdu Neighborhood. In this study starting out considering this, the concept of parks, city parks from Turkey and all around the world are studied and a landscape project for the urban city park in Gündoğdu Neighborhood of Tekirdağ is proposed. The landscape plan of Gündoğdu Neighborhood Urban City Park is with a surface of 50 decares prepared within the following stages: a- Determination of the problem, b- Survey, c- Environment and programme- analysis (Function scheme), d- Sketch, e- Preliminary project, f- Application proect. The proposed plan of the city park is prepared with regard to the landscape principles, providing recreational opportunities for the community. If the project is applied the people of Tekirdağ will have a modern city park to spend their spare times in every season. Key Words : Urban Parks, Neighborhood, Recreation, Landscape Planning.