Engelli standartlarının adana kenti açık ve yeşil alanlarında analizi ve uygulama önerileri
Determination of the disabled standats in open and green areas of adana city and developing application suggestions
- Tez No: 178104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN SİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı fiziksel engelli bireylerin Adana Kentinde kenti temsil eden açık ve yeşil (parklar, piknik alanları, bulvarlar, sokaklar, caddeler, alış veriş merkezleri) alanlarda, uluslararası standartlar doğrultusunda karşılaştıkları sorunların saptanması, saptanan sorunların yurt dışı ve yurt içi örnekler doğrultusunda uygulanabilir tasarımların oluşturulup, uygulamaya sunulması olmuştur.Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde fiziksel engelli bireylerin tanımlanması, nedenleri, sınıflandırılması, dünyada ve ülkemizdeki engelli bireylerin sayısı, ABD, AB, ve Ülkemizde fiziksel engelli bireylere yönelik yapılan çalışmalar incelenmiştir.İkinci bölümde araştırma alanında standartlar doğrultusunda mevcut durum saptanmıştır.Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmını oluşturan üçüncü aşamasında sorunlar saptanmıştır ve çözüm önerileri getirilmiştir. Belirlenen sorunlara göre; Bülent Angın - 100. Yıl Bulvarı (% 58), Turgut Özal Bulvarı (% 40) engelli bireylerin kullanımına kısmen uygun bulunmuşken ,Mustafa Kemal Paşa Bulvarı (% 40) kullanıma uygun değildir. İncelenen 74. Sokak (% 44) ve 1234. Sokak (% 45) lar kullanım için uygun bulunmamıştır. DSİ Piknik Alanı (% 68) ve Adnan Menderes Piknik Alanı (% 64) engelli bireylerin kullanımı için kısmen uygun alanlardır. Merkez Park (%43) ve Atatürk Parkı (%49) ise kısmen uygundur. Bu veriler göz önüne alındığında Adana Kenti Engelli bireylerin yaşamlarını sürdürmeleri açısından oldukça sorunlu bir kent durumundadır. Kentin daha yaşanılabilir olması adına sorumlu belediyelerin bu konu üzerinde hassasiyetle durmaları ve yapılan öneriler doğrultusunda yediden düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to determine the problems of disabled people in terms of international standards in open and green areas (parks, terraces, picnic areas, avenues, streets, roads, shopping centres, etc) of Adana where the city is represented and to form applicable designs to represent practices for these problems in terms of national and international examples. This study has three main parts.In first part the studies about the definition of disabled people, the causes and classification of disability, the statistics of disability people in our country and in the world, the solutions for physical disabled people in USA, EU and in our country were searched.In second part the current status of our study area was defined in terms of international standardsIn the third section, includes the results and suggestions of the study, problems were determined and solutions were constituded. Acording to the results, Bülent Angın - 100. Yıl Avenue (58 %), Turgut Özal Avenue (40 %) were found partially suitable for physical disabled, however Mustafa Kemal Paşa Avenue (40%) is not suitable for disabled. 74.street (44 %) and 1234. streets are not suitable for physical disabled. DSI picnic area (68 %), Adnan Menderes picnic area (64 %) , Central Park (43 %) and Atatürk Park (49 %) %) were found partially suitable for physical disabled. Adana city has lots of problems for physically disabled people. In this frame its needed to reconstruction of the areas which have problems and municipalities have to reconcider on this more carefully.