Green fonksiyonlarını kullanarak katıların manyetik özelliklerinin incelenmesi
Invastigate the magnetic properties of solids using green functions
  1. Tez No: 275589
  2. Yazar: GÖKTUĞ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Örgü Green fonksiyonlarının doğru değerlendirmesi için yeni, basit ve etkili bir teknik bulundu. Binomial açılım teoremini kullanarak, bu fonksiyonlar Binomial katsayılar ve basit integrallerle ifade edildi. Kapsamlı test hesaplamaları, pratik hesaplamalarda önerilen işlemler dizisinin en verimli(randımanlı) metot olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, analitik ifadelerin pratik kullanımını göstermek için literatürde kesinleşmiş bazı hesaplama örnekleri bulundu. Bu hesaplamaları kullanarak, katıların manyetik özellikleri incelendi ve literatürden elde edilen teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı ve uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
A new, simple, and efficient technique for the accurate evaluation of the lattice Green functions is presented. Using binomial expansion theorems, these functions are expressed through the binomial coefficients and basic integrals. The extensive test calculations show that the proposed algorithm in this work is the most efficient method in practical computations. Finally, in order to show the practical use of analytical expressions found some computation examples and comparisons with literature are made. Using these calculations, the magnetic properties of solids were investigated and compared with the theoretical and experimental results reported in the literature and seen that it was in agreement with the literature.