Method of Moments analysis of microstrip antennas in cylindrically stratified media using closed-form Green's functions
Kapalı formda Green?in fonksiyonlarını kullanarak silindirik katmanlı yüzeylerde mikroşerit antenlerin Momentler Metodu ile analizi
  1. Tez No: 312873
  2. Yazar: ŞAKİR KARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKUR BEHÇET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu doktora tezinde, elektrik alan integral denkleminin çekirdeğini oluşturabilecek yeni kapalı-formda Green'in fonksiyonları elde edilmektedir. Green'in fonksiyonları genelleştirilmiş kalem fonksiyonu metodu ile ayrık kompleks imgeler şekline dönmüştür ve en son kapalı-formdaki ifade uzamsal uzaydaki integrallerin analitik olarak alınması ile elde edilmiştir. Elde edilen kapalı-formdaki ifadeler birleşik Momentler Metodu/Green'in fonksiyonu çözümünde kullanılmıştır. Karşılıklı etkileşim hesabında tekil ifadeler analitik olarak hesaplanmıştır. Prob ile beslemeyi modellemek için yama anten üzerindeki akımları açmak için kullanılan akım modları ile uyumlu ek akım modu tanımlanmıştır. Prob ile beslemeyi modellemek için kullanılan prob ile ilgili terimler literatürde ilk defa verilmiştir ve Momentler Metodu formulasyonu ek akım modunun varlığında tanımlanmıştır. Sonuç olarak bu doktora tezinde elde edilen kapalı-formdaki Green'in fonksiyonları kullanılarak birleşik Momentler Metodu/Green'in fonksiyonu yardımı ile değişik anten ve ikili dizi antenler incelenmiştir. Nümerik sonuç olarak birkaç katmanın olduğu durumda şerit antenlerin giriş empedansları ve iki şerit anten arasındaki karşılıklı etkiletişim sonuçları verilmiş, literatürde yer alan ve CST Microwave Studio programından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, novel closed-form Green?s function (CFGF) representations for cylindrically stratified media, which can be used as the kernel of an electric field integral equation (EFIE) are developed. The Green?s function expressions are transformed to the space domain in the form of discrete complex images (DCIM) with the aid of the generalized pencil of function (GPOF) method and the final CFGF expressions are obtained by performing the resultant space domain integrals analytically. The developed CFGF representations are used in a hybrid MoM/Green?s function solution procedure. The singular terms in mutual impedance calculations are treated analytically. The probe-fed excitation is modeled by implementing an attachment mode that is consistent with the current modes that are used to expand the induced current on the patches. In the course of modeling the probe-fed excitation, the probe-related components of CFGF representations are also derived for the first time in the literature and MoM formulation is given in the presence of an attachment mode. Consequently, several microstrip antennas and two antenna arrays are investigated using a hybrid MoM/Green?s function technique that use the CFGF representations developed in this dissertation. Numerical results in the form of input impedance of microstrip antennas in the presence of several layers as well as the mutual coupling between two microstrip antennas are presented and compared with the available results in the literature and the results obtained from the CST Microwave Studio.