Türkiye'nin iklim değişikliği uyum stratejisi kapsamında yeşilalanlarda yıllık bakım ve onarım çalışmaları
Annual maintenance and repair works in green areas within thescope of Turkey's climate change adaptation strategy
  1. Tez No: 964099
  2. Yazar: RABİ DİLŞAD BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin iklim değişikliğine uyum stratejisi kapsamında yeşil alanlarda yürütülen bakım ve onarım çalışmalarında nelerin önemli olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. İklim değişikliğinin ekosistemler üzerindeki etkileri artarken, şehirlerdeki yeşil alanlar hem karbon yutakları hem de iklimsel dengeyi koruyucu işlevleriyle stratejik bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda, yeşil alanların sürdürülebilirliği açısından bakım ve onarım faaliyetlerinin iklim değişikliğiyle mücadeledeki katkısı değerlendirilmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel olup tamamen literatür taramasına dayanmaktadır. Ulusal ve uluslararası raporlar, sözleşmeler, eylem planları, akademik çalışmalar ve ilgili mevzuat incelenerek teorik temeller oluşturulmuştur. Çalışmanın kavramsal bölümünde iklim değişikliği, ekosistem hizmetleri, yeşil alanların ekolojik ve sosyal işlevleri ile Türkiye'nin uyum stratejileri detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'de iklim politikalarındaki dönüşüm, yeşil altyapı uygulamaları, bakım ve onarım teknikleri, su yönetimi, toprak-bitki yönetimi ve karbon yutaklarının artırılmasına yönelik uygulamalar incelenmiştir. Suyun etkin kullanımı, toprak ve bitki yönetimi, karbon döngüsünün denetimi ve ekolojik koridorların oluşturulması gibi uygulamaların yanı sıra; sulama, gübreleme, havalandırma, budama, malçlama ve zararlılarla mücadele gibi temel bakım işlemleri de ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çim alanlar özelinde, bakım kalitesi kriterleri ile sürdürülebilir çim örtüsü yönetimi de kapsamlı bir biçimde analiz edilmiştir. Sonuç olarak, geçmişte daha çok estetik ve rekreasyon odaklı yürütülen yeşil alan bakım ve onarım çalışmaları; günümüzde iklimsel streslere karşı direnç geliştirmeyi hedefleyen, kaynak verimliliğini önceleyen ve ekolojik işlevleri destekleyen bütüncül bir yaklaşıma evrilmelidir. Bu bağlamda, bakım faaliyetleri yalnızca rutin uygulamalar olarak değil; iklim değişikliğine uyum stratejilerinin vazgeçilmez bir bileşeni olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışma, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadele politikalarıyla uyumlu, dirençli ve sürdürülebilir kentsel yeşil alan yönetimi anlayışının geliştirilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the importance of maintenance and rehabilitation activities carried out in green areas within the framework of Turkey's climate change adaptation strategy. As the impacts of climate change on ecosystems intensify, urban green spaces assume a strategic role both as carbon sinks and in preserving climate balance. In this context, the contribution of maintenance and rehabilitation efforts to combating climate change, with respect to the sustainability of green areas, has been evaluated. The research employs a qualitative methodology based entirely on a comprehensive literature review. National and international reports, agreements, action plans, academic studies, and relevant legislation were examined to establish the theoretical foundation. The conceptual section of the study addresses climate change, ecosystem services, the ecological and social functions of green spaces, and Turkey's adaptation strategies in detail. Furthermore, the transformation of climate policies in Turkey, green infrastructure implementations, maintenance and rehabilitation techniques, water management, soil-plant management, and applications aimed at enhancing carbon sinks were also analyzed. In addition to practices such as efficient water use, soil and plant management, carbon cycle regulation, and the creation of ecological corridors, fundamental maintenance operations, including irrigation, fertilization, aeration, pruning, mulching, and pest control, have also been examined in detail. Specifically for turfgrass areas, maintenance quality criteria and sustainable turf management have been comprehensively analyzed. As a result, green space maintenance and repair practices, which were previously carried out primarily with an emphasis on aesthetics and recreation, must now evolve into a holistic approach that prioritizes resource efficiency, enhances resilience to climatic stresses, and supports ecological functions. In this context, maintenance activities should not be regarded merely as routine operations, but rather as indispensable components of climate change adaptation strategies. This study aims to contribute to the development of a resilient and sustainable urban green space management approach aligned with Turkey's climate change mitigation and adaptation policies.