2,2'-(etilendioksi)bis(etilamin) içeren karışık ligantlı metal sakkarin komplekslerinin sentezi, yapısal tanımlamaları ve ısıl özellikleri
Synthesis, structural characterizations and thermal properties of metal saccharin complexes containing 2, 2'-(ethylenedioxy)bis(ethylamine)
- Tez No: 275630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, 2,2'-(etilendioksi)bis(etilamin) (edbea) ligandıyla yeni [Co(µ-edbea) (sac)2]n.3H2O, [Co2(edbeaH)2(sac)2].3H2O, [Ni(edbea)(OH2)(sac)2].3H2O, [Cu(edbea) (sac)2], [Cu(µ-edbea)(sac)2]n, [Cd(edbea)2](sac)2, [Cd(edbea)2(OH2)2](sac)2 ve [Hg(edbea)2](sac)2 kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin yapıları elementel analiz, IR ve UV-Gör. Spektrometresi, ısıl kararlılıkları ise termal analiz teknikleri ile araştırıldı. Uygun tek kristallere sahip komplekslerin yapıları X-ışını kırınımı yöntemi ile belirlendi. Komplekslerin IR spektrumlarındaki edbea ve sac ligantlarına ait karakteristik piklerin kimyasal kayma değerlerinden metale bağlanıp bağlanmadıkları tahmin edildi. X-Işını tek kristal analiz sonuçlarına göre; [Cu(edbea)(sac)2] kompleksinde edbea, üç dişli davranarak bozulmuş kare piramidal yapı, [Cu(µ-edbea)(sac)2]n polimer kompleksinde, tüm verici uçlarını kullandığı, fakat iki CuII atomu arasında köprü vazifesi görerek düzgün sekizyüzlü yapı oluşturduğu ve sakkarinlerin, her iki komplekste de koordinasyona katılarak N-ucundan bağlandığı görüldü. Bozulmuş onikiyüzlü bir geometriye sahip olan [Cd(edbea)2](sac)2 kompleksinde ise edbea'lar dört dişli olarak koordine olurken, sac'ların tamamlayıcı iyon olarak davrandığı ortaya çıktı. Komplekslerin termal davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Termik bozunmalara göre ilk olarak varsa kristal ve bağlı sularının, daha sonra nötral ligant olan edbea'nın, son olarak da sakkarinlerin buharlaştığı belirlendi. Geriye kalan ürünün ise metal ya da oksidi kaldığı fakat Cd metalinin kompleksleri düşük kaynama noktasına sahip olduğundan dolayı metalin tamamının uzaklaştığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, new [Co(µ-edbea)(sac)2]n.3H2O, [Co2(edbeaH)2(sac)2].3H2O, [Ni(edbea) (OH2)(sac)2].3H2O, [Cu(edbea)(sac)2], [Cu(µ-edbea)(sac)2]n, [Cd(edbea)2] (sac)2, [Cd(edbea)2(OH2)2](sac)2 and [Hg(edbea)2](sac)2 complexes were synthesized from 2,2'-(ethylenedioxy)bis(ethylamine) ligand. Structures of the complexes were investigated by elemental analysis, IR spectroscopy, UV-VIS spectroscopy, as their thermal stability was also determined by thermal analysis techniques. Structures of the complexes having suitable single crystals were determined by X-ray diffractometry. From chemical-shift values of the characteristic peaks in the IR spectra of the complexes, it is estimated whether edbea and sac ligands coordinate to metal or not. According to X-ray single crystal analysis results; edbea in [Cu(edbea)(sac)2] complex is acting tridentate to give square pyramidal structure as it is using the whole donor sides in [Cu(edbea)(sac)2] polymer complex to bridge between CuII atoms and form proper octahedron structure and it seen that saccharines participated into coordination from N-sides in both complex. Besides, edbea ligands are acting tetradentate to coordinate in [Cd(edbea)2](sac)2 complex having distorted dodecahedron geometries, as sacs revealed to behave as completing ions. The thermal behaviors of the complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. According to thermal decomposition steps, it is determined that firstly crystal or bound water present in the complex, then neutral ligand edbea and at last sacs evaporated. The residual part was determined to be metal or its oxides except for Cd complex in which no residual part left due to low boiling temperature of Cd metal.