Çekmeköy ilçesi toplu konut bölgeleri için kojenerasyon sistemlerinin analizi
Analysis of co-generation systems for housing zones Çekmeköy district
  1. Tez No: 275638
  2. Yazar: NESRİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOMAKLI, PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, Çekmeköy İlçesi'nde bulunan beş sitenin ısı yalıtım projeleri ve gerçek tüketim değerleri incelenerek ısı tasarrufu ile bir kojenerasyon sisteminin uygulanabilirliği için fizibilite çalışması yapmaktır. Üzerinde inceleme yapılan siteler; Aktürk Sitesi, Ağaoğlu Sitesi, Mayavera Sitesi, Fibalife Sitesi ve Arsan Sitesi'dir. Her bir site için kojenerasyon sistemi, Aktürk-Mayavera-Arsan için bir kojenerasyon sistemi ve beş site için bir kojenerasyon sistemi düşünüldü.Bu amaçla, her siteye ait ısı yalıtım ve ısıtma projeleri incelendi. Gerekli değerler tablolar halinde birleştirildi. Daha sonra hem elektrik hem doğalgaz gerçek tüketim değerleri mevcut sitelerden tedarik edildi. Bütün bu değerlere göre grafikler oluşturuldu. Maliyet analizi çalışmaları yapıldı. Bu analizlerin ışığı altında her üç durum için bir fizibilite çalışması yapıldı. Beş siteyi besleyen bir kojenerasyon sistemi diğer durumlara göre daha ekonomik ve amortisman süresi en az olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to maintain a feasibility study for an applied cogeneration system with heat conservation by examining the heat insulation projects and the real consumption of five sites in Cekmekoy. The sites are Akturk, Mayavera, Agaoglu, Arsan Ardenia and Fibalife. A cogen system for each sites, a system for only Akturk - Maya - Arsan and one main system for five of the sites totally have been tought for the study.For the study, heat ınsulation and heat projects for each site has been examined. Necessary data has been joined as tables. The real electric and natural gas consumption quantities has been obtained from studied sites (residances). Graphics has been formed according to these datas. Cost analysis study has been made. According to the data has been obtained from the analysis, feaseability study has been done for each three situation. A cogen system feeding the five sites has been found to be the most economic and the quickest depreciation time.