Rzistivite yöntemiyle Ümraniye Çekmeköy (İstanbul) yeraltısuyu araştırılması
- Tez No: 66207
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
oz Rezistivite Yöntemiyle Ümraniye - Çekmeköy (İstanbul) Yeraltısuyu Araştırması Elektrik rezistivite derinlik sondajlarında yer içine A ve B gibi iki noktadan I elektrik akımı gönderilir ve yine M ve N gibi iki ayrı nokta arasında meydana gelen potansiyel farkı ölçülür. Bu şekilde ölçülen potansiyelden yerin rezistivitesi bulunur. Istanbul, Ümraniye Çekmeköy' de Elektrik rezistivite yöntemlerinden Schlumberger elektrod açılım, sistemi uygulanarak I-F jeofizik kesitinde DES 12, DES 14, DES 10, DES 11 ; K-L jeofizik kesitinde DES 6, DES 4, DES 7, DES 13, DES 5 ; M-N jeofizik kesitinde DES 1, DES 2, DES 3 rezistivite noktalarında ölçüm yapılmıştır. Ayrıca çalışma alanının jeolojik birimlerinin birbiriyle ilişkileri, kalınlıkları yapısal özellikleri ve yeraltısuyu açısından beslenim-boşalım özellikleri araştırılmıştır. I-F jeofizik kesiti üzerinde bulunan DES 14 düşey elektrik sondajında ölçülen rezistivite değerlerine göre 120 (± 20 m) derinliğinde bir deneme kuyusu açılmıştır. Kuyuda 10 metreden itibaren kuvarsitlere girilmiştir. Sondajda 60-70 metre arasında ezik zona girilmiştir. Yapılan debi tespit çalışmalarında kuyu veriminin 20 İt/sn olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Searching for Water Supplies by Using Method of Electrical Resistivity in Ümraniye - Çekmeköy (Istanbul) In electrical resistivity deep probes an current is passed between two points as A and B and the degree of potential is measured between the points as M and N. By way of the above measurement the resistivity of the earth is defined. Measurements have been made on resistivity points of DES 12, DES 14, DES 10 and DES 11 in I-I geophysical cross-section; of DES 6,DES 4, DES 7, DES 13, and DES 5 in K-L geophysical cross-section; of Desl, DES 2, and DES 3 in M-N geophysical cross section by using Schlumberger electrode system which is one of the methods of electrical resistivity. After all, interactions of geological units, their widths, structural specifications and feeding- decharging capacity of underground water reservoir have been studied. A trial well with the depth of 120 ( ± 20 m ) has been drulled according the resistivity values of DES 14 vertical electrical probe on the I-I' geophysical cross section. Quartzite has been met in 10 metres. A 60-70 metres probe has met with squashed zone and advanced in quartzite again. At the end of the studies the productivity of well has been determined as 20 Lt/second.