İmplant destekli protezlerde zirkonyum ve tam seramik restorasyonların yük dağılımlarının teorik olarak incelenmesi
Theorical investigation of zirconium and all ceramic restorations stress analysis for implant supported prosthesis
  1. Tez No: 275649
  2. Yazar: FİLİZ KARABUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İmplantasyon; bütün dişçilik tedavilerinde bir dönüm noktasıdır. Günümüzde implant tedavisi, osseointegre implantların kullanılmasından dolayı yaygınlaşmıştır. İmplant seçimi çene kemiğinde kısmi ve tam dişsizlik durumlarının tedavisinde çok önemlidir. İmplant malzemesi hastanın gereksinimlerini karşılayabilmek için mekanik olarak yeterli direnç ve estetik başarıya sahip olmalıdır. İmplant uzunluğu, çapı, abutment açısı, kullanılan kemiğin yapısı, üst yapı malzemeleri ve ortalama çiğneme kuvvetleri yüke maruz kalan implantın dayanımında etkilidir. Geçen son on yılda sonlu eleman analizi, implant ve çevresindeki gerilmenin, implant başarısında klinik faktörlerin ve farklı dental implantların biyomekanik gerilme performansının etkisini tahmin edebilmek açısından artan bir şekilde kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı üç boyutlu sonlu elemanlar analizini kullanarak titanyum ve zirkonyumdan elde edilmiş implant restorasyonlarında gerilme dağılım biçimlerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Implantation is a turning point among all dentistry treatment. Nowadays, implant treatment has highly become wide spread because of the usage of osseointegrated implants. Choosing implants are very important in order to treatment case of complete or partial edentulism of the anterior mandibula. Implant material both mechanically has to have enough strength and has to have aesthetic success that can fulfill patient?s expectations. There are a great deal of factors that are in length, diameter, angle, material of used implant structure of bone, material of superstructure, direction of macticatory forces have an effect of implant success. In the past two decades, finite element analysis (FEA) has become an increasingly useful tool for the prediction of the affect of stress on the implant and surrounding bone and the biomechanical performance of various dental implants design as well as the effect of the clinical factors on the implant success.